Нејзиното височество – „Монтка“ настапува на сцената!

Како и секоја зима, така и оваа, сакале или не ќе носиме монтка. Со таа разлика што последниве зими, таа навистина процевата. Па така, класичните дебели и пуфкасти монтки доаѓаат во милон комбинации и форми. И ние ги обожаваме. Инаку слична јакна прв пат се појавува во 1922рата година. Дизајнирана е за ескпедиција која оди на Еверест. Сепак, за прва Монтка се смета онаа на Еди Бауер, создадена за да се превенира преладување во 1930тите години. Во истата декада Чарлс Џејмс ја прави модната верзија од јакната.

Сепак вистинскиот пик, оваа мода го постигнува 5 декади подоцна, во ’80тите години во Милано. Група на модерни момци од Милано, наречени Панинарос го промовира трендот. Оваа група отпочнала тренд на ултра модерни парчиња облека, кои од Милано се прошириле низ Италија, па низ светот. Панини е сендвич на Италијански, а групата ја нарекуваат така бидејќи се собирале во една култна сендвича. Тие сакале да уживаат во живтот, да се дружат, имале свој сленг на зборување и носеле монтки. Еве една од најлегендарните женски монтки на Норма Камали од овој период:

На нашите простори монтките биле хит и во Екс ју модата во 80 тите, па веројатно сите кои ги помнат овие години, имаат и монтка по дома.

Брендот Баленсијага пак, Монтката ја враќа на голема врата. Па така, последниве две -три зимски сезони, ова е Must Have парчето. Не само за да се стоплиме, туку и за да изгледаме одлично. Ако немате монтка, ѕирнете во плакарот на вашата мајка, сигурно ќе најдете бареме една. Како да ја носиме? Еве неколку од нашите омилени изгледи.

 

Долги, кратки, еднобојни, шарени, црвени, крем… Навистина не можеме да се одлучиме. А најдоброто од се е дека се дебели и топлички. Почнува декември, време е да ги извадиме од летниот сон и да почнеме активно да ги носиме.

 

Услови за преземање на содржината
Објавите на nea.mk се оригинални содржини креирани од нашите автори. Забрането е преземање без согласност од nea.mk и без споделување на линк до нашата платформа.
НЕА
НЕА
НЕА е автор на најразлични содржини. Целта е да ги забавуваме сите девојки од сите возрасти, но и да зборуваме за сериозни теми кои ги интересираат. НЕА може да биде секоја девојка од нашиот тим, немаме цел да напаѓаме, само да шириме љубов и „Girl power“!
- реклама -

Must Read

Поврзани објави

Поврзани објави

Напишете коментар

Ова поле е задолжително!
Внесете го вашето вашето име!