Снеже Велков: Наместо политичари повеќе да гледаме уметнички величини и млади креативци

Снеже Велков, ликот кој сме навикнати да го гледаме на телевизиските екрани, иако моментално нема емисија. Последно беше актуелна со ВИП на еден ден,...

Протести во Полска: Само 15% од граѓаните поддржуваат заострување на законот за абортус

Протестите во Полска по страшната пресуда на Уставниот суд продолжуваат да се случуваат секојдневно во над 100 места и градови. - вака го почнуваат...

Хороскопските знаци на шопинг: Стрелец и Вага

Втори на ред да дознаеме како се однесуваат на шопинг се Стрелец и Вага. Повторно Зорица ни раскажува, повторно во нејзиниот интересен и смешен...

Street Style изгледот на Ирина Шајк, Селена Гомез и Хајли Бибер

Ова утро одлучивме да црпиме модна инспирација од познатите. За денеска ги одбравме Ирина Шајк, Селена Гомез и Хајли Бибер. Од мини здолништа, до...

Како се однесуваат хороскопските знаци на шопинг: Водолија и Скорпија

Ја прашавме нашата Зорица, „Како би изгледале хороскопските знаци на шопинг?“. Односно како купуваат? Па така во серија ќе ги пуштиме нејзините одговори. Почнуваме...

Храна и пијачки

Маја готви од А до Ш: Г како грашок! Правиме пире од грашок

Едногодишно растение кое што има богата историја и географија и се консумира во разни форми и манџи. Малите зелени топчиња кај нас се најбарани околу нова година, бидејќи одат...

Денеска е светскиот ден на пастата и јадеме Eatalian

25.10 е светски ден на пастата! Од каде потекнува ова јадење? Секако од Италија, а првите пасти се верува дека се направени во 1виот век од н.е. Денот на...

Рецепти од Instagram: Здрави и брзи крекери од 4 семиња

Кога почнавме да ја сликаме храната „за Instagram“, ниту на крај памет не ни беше дека оваа платформа ќе стане главен извор на брзи рецепти. Сепак тоа се случи....

Митови за храната и пијалоците #1: Кафето е лошо за организмот

Во соработка со nea.mk разбиваме митови за исхраната. Целта е информирано да носиме одлуки за тоа што и колку внесуваме во телото. Мит #1: Кафето е штетно за организмот Многу често...

Маја готви од А до Ш: В како вртена пита

В- Вртена пита. Секогаш кога ја правам ја асоцирам со Везилка од Блаже Конески! Обично и си ја рецитирам дури ја тегнам простата и проѕирна кора на бел чаршав....

Сте пробале ли топли коктели? Ние да. Еве како се прават!

Дали сте пробале топли коктели? Ние прв пат ги пробавме овој четврток. Коктелите се  авторски, креирани од Кантина Бар. Според нив поради ситуацијата, се повеќе луѓе сакаат да седат...

#Мајаготви од А до Ш: Б како Баклава

Вдомена и присвоена кај нас од блискиот исток, Убавицата што спојува светови и генерации, нејзиното височество БАКЛАВА. Околу името на ова најблаго благо има разни теории од каде потекнува, ако...

Како да го исушите овошјeто за есенски декорации?

Малку работи мирисаат на есен колку сушен портокал или мандарина. Јаболко во чајче со цимет или киселиот мирис на сушен лимон во силен есенски коктел. Но, како да го...

Готвиме со Маја од А до Ш: А како Ајвар

Пиперката како гастрономски-социолошки феномен кај нас постои одамна. Стигнале од Мексико во Европа во 1493. Како стигнале до тука, не знам. Видови пиперки исто така има многу. Ние ги делиме...

Ви здосади овесна каша? Направете си палачинки!

За време на карантинот кога не се прејадувавме, се трудевме да јадеме здраво. Најчесто тоа подразбира, јајца или овес за доручек. По одредено време ви здосадува и овесната каша, и...

Маја готви од А до Ш: Г како грашок! Правиме пире од грашок

Едногодишно растение кое што има богата историја и географија и се консумира во разни форми и манџи. Малите зелени топчиња кај нас се најбарани...

Денеска е светскиот ден на пастата и јадеме Eatalian

25.10 е светски ден на пастата! Од каде потекнува ова јадење? Секако од Италија, а првите пасти се верува дека се направени во 1виот...

Рецепти од Instagram: Здрави и брзи крекери од 4 семиња

Кога почнавме да ја сликаме храната „за Instagram“, ниту на крај памет не ни беше дека оваа платформа ќе стане главен извор на брзи...

Митови за храната и пијалоците #1: Кафето е лошо за организмот

Во соработка со nea.mk разбиваме митови за исхраната. Целта е информирано да носиме одлуки за тоа што и колку внесуваме во телото. Мит #1: Кафето...

Маја готви од А до Ш: В како вртена пита

В- Вртена пита. Секогаш кога ја правам ја асоцирам со Везилка од Блаже Конески! Обично и си ја рецитирам дури ја тегнам простата и...

Сте пробале ли топли коктели? Ние да. Еве како се прават!

Дали сте пробале топли коктели? Ние прв пат ги пробавме овој четврток. Коктелите се  авторски, креирани од Кантина Бар. Според нив поради ситуацијата, се...

#Мајаготви од А до Ш: Б како Баклава

Вдомена и присвоена кај нас од блискиот исток, Убавицата што спојува светови и генерации, нејзиното височество БАКЛАВА. Околу името на ова најблаго благо има разни...

Како да го исушите овошјeто за есенски декорации?

Малку работи мирисаат на есен колку сушен портокал или мандарина. Јаболко во чајче со цимет или киселиот мирис на сушен лимон во силен есенски...

Готвиме со Маја од А до Ш: А како Ајвар

Пиперката како гастрономски-социолошки феномен кај нас постои одамна. Стигнале од Мексико во Европа во 1493. Како стигнале до тука, не знам. Видови пиперки исто така...

Ви здосади овесна каша? Направете си палачинки!

За време на карантинот кога не се прејадувавме, се трудевме да јадеме здраво. Најчесто тоа подразбира, јајца или овес за доручек. По одредено време ви...

Social Networks

2,960FansLike
601FollowersFollow
- реклама -

Must Read

Снеже Велков: Наместо политичари повеќе да гледаме уметнички величини и млади креативци

Снеже Велков, ликот кој сме навикнати да го гледаме на телевизиските екрани, иако моментално нема емисија. Последно беше актуелна со ВИП на еден ден,...

Протести во Полска: Само 15% од граѓаните поддржуваат заострување на законот за абортус

Протестите во Полска по страшната пресуда на Уставниот суд продолжуваат да се случуваат секојдневно во над 100 места и градови. - вака го почнуваат...

Хороскопските знаци на шопинг: Стрелец и Вага

Втори на ред да дознаеме како се однесуваат на шопинг се Стрелец и Вага. Повторно Зорица ни раскажува, повторно во нејзиниот интересен и смешен...