10 нереални дестинации кои сакаме, но не можеме да ги посетиме годинава

Светот е чудно и прекрасно место. Од розевото езеро во Австралија до Јапонски остров со кој управуваат мачки. Погледнете ги овие 10 кои сакаме а не можеме да ги посетиме оваа година!

  1. Тијанзи планините во Кина

Лоцирани на северозапад од провинцијата Хунан во Кина, овие зачудувачки врвови од варовник се покриени со бујно зеленило и честопати се обвиткани со магла. Многу луѓе претпоставуваат дека од тука е извлечена инспирацијата за пловечките планини во блокбастер филмот Аватар.

  1. Езеро Хилиер во Австралија

Езерото има розова боја во текот на целата година, што според некои научници е поради присуство на алги, познати како Dunaliella salina и розови бактерии познати како халобактерии.

  1. Раката во пустината, Чиле

Чилеанскиот скулптор Марио Ираразабал е одговорен за ова многу чудно уметничко дело што се издигнува од песок среде пустината Атакама во Чиле. Ираразабал е познат по своите дела поврзани со човечко страдање и оваа огромна скулптура доловува чувство на осаменост, влошена од нејзината пуста и затскриена локација.

  1. Плажа од стакло во Калифорнија

Оваа блескава плажа од морско стакло во Калифорнија е извонреден ефект на повеќегодишно ѓубре што се фрлало на плажата; Со текот на времето, брановите разделиле сè во разнобојни камчиња и плажата стана главна туристичка атракција. Доказ дека природата е најголем уметник, дури и од нашето ѓубре успеала да направи атракција.

  1. Памуккале, Турција

Местото содржи топли извори и тераси од карбонатни минерали направени од проточната вода. Се наоѓа во внатрешниот дел на Турција на Егејското Море. Колку пати и да го видиме на фотографија, секогаш ќе ни изгледа волшебно.

  1. Островот на Мачките во Јапонија

Првично мачките биле охрабрени бидејќи островот произведува свила, а глувците се природен предатор на свилени буби. Локалните рибари ги сметале за среќа и на островот има дури и светилиште за мачки, заедно со новоизградените куќи во форма на мачки за престој на туристите. Се подразбира дека не се дозволени кучиња на овој остров!

  1. Островот Сокотра, Јемен

Овој оддалечен остров изгледа како сет на научно-фантастичен филм. Неверојатниот и уникатен биодиверзитет на Сокотра значи дека тука има растенија и дрва кои не се наоѓаат на ниту едно друго место во светот!

  1. Христос од бездната, Италија

Ова е 2,50 метри, добро прочитавте, тоа е 2,5 метри висока бронзена статуа на Исус Христос, која е под вода. Омилено место за длабокоморските нуркачи, и дефинитивно едно од најчудните места низ целиот свет лоцирано под вода.

  1. Море од ѕвезди, Малдиви

Биолуминисцентен морски планктон кој сјае сино во текот на ноќта, прави плажата на островот Ваадхо да изгледа како Seaвездите да се симнале во морето.

  1. Мртвото море

Не можеш да пливаш? Нема проблем! Мртвото море , ќе Ви овозможи да пловите без никаков напор, поради големиот волумен на сол и други минерали во водата. Мртвото море е 10 пати посолено од океанот.

Бонус видео: Доколку не ви беше доволно ова „патување“, еве видео од ролеркостер низ Швајцарските планини.

 

Услови за преземање на содржината
Објавите на nea.mk се оригинални содржини креирани од нашите автори. Забрането е преземање без согласност од nea.mk и без споделување на линк до нашата платформа.
НЕА
НЕА
НЕА е автор на најразлични содржини. Целта е да ги забавуваме сите девојки од сите возрасти, но и да зборуваме за сериозни теми кои ги интересираат. НЕА може да биде секоја девојка од нашиот тим, немаме цел да напаѓаме, само да шириме љубов и „Girl power“!
- реклама -

Must Read

Поврзани објави

Поврзани објави

Напишете коментар

Ова поле е задолжително!
Внесете го вашето вашето име!