Протести во Полска: Само 15% од граѓаните поддржуваат заострување на законот за абортус

Протестите во Полска по страшната пресуда на Уставниот суд продолжуваат да се случуваат секојдневно во над 100 места и градови. – вака го почнуваат текстот за ситуацијата во Полска македонските феминистки од Медуза.

Полскиот Уставен суд во четвртокот одлучи дека абортусот поради аномалии на фетусот е неуставен, со што ја забрани најчестата од неколку законски основи за прекинување на бременоста во Полска.

Актот наречен „компромис за абортус“ е дозволен кога бременоста претставува закана за животот или здравјето на бремената жена, кога бременоста е резултат на силување и кога пренаталните тестови или други медицински причини укажуваат на голема веројатност за сериозно и неповратно оштетување на фетусот или во случај неизлечива болест. Доколку пресудата за Уставниот суд стапи во сила, оваа трета премиса, која е и најкористена ќе стане незаконска.

Според истражувањата на јавно мислење, повеќе од половина од Полјаците сакаат пристап до абортус до 12-та недела од бременоста, а само 15 проценти би сакале да се заостри сегашниот закон. „Ова е војна“, гласеа дел од транспарентите на протестите. Штрајкот на жени продолжува.

Жени и мажи кои бараат нормалност и фер однос кон жените ги заземаа улиците во Полска. Ние ги поддржуваме Полските жени во борбата за нивните права, а целосниот (и одличен) осврт на ситуацијата може да го најдете на женската платформа Медуза.

Услови за преземање на содржината
Објавите на nea.mk се оригинални содржини креирани од нашите автори. Забрането е преземање без согласност од nea.mk и без споделување на линк до нашата платформа.
НЕА
НЕА
НЕА е автор на најразлични содржини. Целта е да ги забавуваме сите девојки од сите возрасти, но и да зборуваме за сериозни теми кои ги интересираат. НЕА може да биде секоја девојка од нашиот тим, немаме цел да напаѓаме, само да шириме љубов и „Girl power“!
- реклама -

Must Read

Поврзани објави

Поврзани објави

Напишете коментар

Ова поле е задолжително!
Внесете го вашето вашето име!