Ви здосади овесна каша? Направете си палачинки!

За време на карантинот кога не се прејадувавме, се трудевме да јадеме здраво. Најчесто тоа подразбира, јајца или овес за доручек.

По одредено време ви здосадува и овесната каша, и омлетот, па така во потрага по нешто позабавно ги најдовме овие палачинки. Еднакво лесно се прават колку омлет, а потоа, само измислувате комбинации со омилените овојшја и путери. Да не должиме, еве како да ги направите:

Се што ви е потребно:
2 лажици овесно брашно-мелен овес
1 јајце
 2/3 банана
Цимет (по вкус)

~500 калории (со 1 лажица путер од кикирики или бадеми и шумско овошје)

фото палачинки
Фото: Слика од појадокот на nea.mk девојките

Изгмечете ја бананата со вилушка (ова е забавно!). Во еден сад измешајте ги јајцата, овесното брашно и претходно згмечената банана. Ставете тавче кое не се лепи на посилен оган. Ставете малку масло и премачкајте го тавчето. Со лажица формирајте палачинки од смесата. Печете ги една по една.

Ние добивме 3 мали “американски” палачинки, и верувајте дека се доволно за една особа. Сервирате со што сакате.

Нашиот избор денеска беше: путер од бадеми, останатата банана и замрзнати малини. 

Бонус совет: Превртете ги палачинките во моментот кога на горната страна ќе се направат мали меурчиња за да не ви се распаднат.

Ви ветуваме дека повкусна “овесна каша” не сте пробале 😉

 

Услови за преземање на содржината
Објавите на nea.mk се оригинални содржини креирани од нашите автори. Забрането е преземање без согласност од nea.mk и без споделување на линк до нашата платформа.
НЕА
НЕА
НЕА е автор на најразлични содржини. Целта е да ги забавуваме сите девојки од сите возрасти, но и да зборуваме за сериозни теми кои ги интересираат. НЕА може да биде секоја девојка од нашиот тим, немаме цел да напаѓаме, само да шириме љубов и „Girl power“!
- реклама -

Must Read

Поврзани објави

Поврзани објави

Напишете коментар

Ова поле е задолжително!
Внесете го вашето вашето име!