Според податоците: Компаниите менаџирани од жени се поуспешни

Женските статистики, се на наша страна. На nea.mk следува серија текстови во кои ќе споделиме некои интересни податоци за жените. Денеска пишуваме за жените на управни функции и како тоа влијае на успехот на компаниите. Следуваат текстови и за „розевиот данок“ односно за тоа колку повеќе плаќаат жените од мажите за истите производи, како и за тоа кој зборува повеќе мажите или жените.

Еве неколку причини зошто сакаме повеќе жени на работното место:

  • Според листата од 500 најуспешни компании на Fortune, компаниите со највисок % на жени во управните одбори, покажуваат финансиски подобри резултати, од оние со ниска застапеност на жени.
  • Тимовите за продажба кои се полово балансирани, имаат подобри резултати во продажбата од тимовите во кои продавачите се само мажи.
  • Истражување на Галуп, покажува дека тимовите во кои има полова рамноправност, покажуваат подобри финансиски резултати и носат поголем профит за компаниите.
  • Во Англија, 36% повеќе жени се запишуваат на факултет отколку мажи. Во Македонија имаме повеќе жени доктори на наука, во однос на мажи. Исто така поголем е и бројот на жени магистри. Оваа бројка сепак не се одразува соодветно на пазарот на труд, каде директорските, политичките и професорските позиции се почесто резервирани за мажите.

Во кампања за убавина брендот L’ancome ја искористи „женската“ статистика (Data Science), за уште еднаш да порача дека жените, и тоа како, си го заслужуваат местото високо во компаниите.

На овие две слики кои беа објавени и на билборди пишува:

  • Оваа реклама е за мажи. Компаниите кои имаат жени на менаџерски позиции, покажуваат 24% повисоко задоволство од менаџментот.
  • Оваа реклама е за мажи. Компаниите кои имаат жени на лидерски позиции имаат 15% повисок профит.

  • Оваа реклама е за мажи. Во делот на иновацијата, компаниите кои имаат жени во менаџментот имаат 20% повеќе патентирани производи.

Единствениот свет каде жените се сериозно помалку застапени е светот на технологијата и ИТ индустријата. Жените во овој сектор се застапени под 30%. Малку не има и на менаџерски позиции во оваа област, но има сериозен раст од над 3% за само една година. (2019 во однос на 2018).

Овој текст е направен во соработка со Data Masters. Истражувавме што викаат податоците за жените и ќе продолжиме со овие интересни статистики.

Со оглед на податоците погоре сè што ни треба се повеќе жени обучени да работат со податоци и ИТ системи. Затоа, доколку сакате да го надополните вашето знаење, да правите вакви (и многу посериозни анализи) може да се обучите во областа на Business Intelligence и Data Science. Академии, кои се акредитирани и од Министерството за образование нуди компанијата Data Masters. Бонус: Голем дел од главните предавачи се жени, кои активно работат во областа. Академиите може да ги видите на: https://academy.datamasters.co

 

Услови за преземање на содржината
Објавите на nea.mk се оригинални содржини креирани од нашите автори. Забрането е преземање без согласност од nea.mk и без споделување на линк до нашата платформа.
НЕА
НЕА
НЕА е автор на најразлични содржини. Целта е да ги забавуваме сите девојки од сите возрасти, но и да зборуваме за сериозни теми кои ги интересираат. НЕА може да биде секоја девојка од нашиот тим, немаме цел да напаѓаме, само да шириме љубов и „Girl power“!
- реклама -

Must Read

Поврзани објави

Поврзани објави

Напишете коментар

Ова поле е задолжително!
Внесете го вашето вашето име!