Што реално ни треба за продолжен викенд на плажа?

Се! Не знам за вас, ама авторката на текстов – јас се пакувам целосно различно за викенд и за ПРОДОЛЖЕН викенд. За викенд може да ме собере во ранец, ама за продолжен викенд… Тоа е сосема друга приказна.Тој 1 ден плус во мене буди класична инфлуенсерка, па така ако за 2 дена носам ранец, за 3 дена го пакувам најголемиот куфер кој го имам. Истиот зафаќа простор колку половина од мојот плакар, затоа што во него и буквално го собирам пола плакар. Ако и ти/Вие го делите мојот проблем, мислам дека овие совети ќе ни помогнат на двете.

Како да планираме?

Лесно, со список. Запишете што Ви треба, и смислете комбинации за облекување однапред. Знам дека Ве мрзи, ама ќе си бидете благодарни кога ќе стигнете. А и тие со кои патувате ќе ви бидат благодарни што нема да се спремате цела вечност.

  1. Облека

Што ќе носите на плажа секој ден?

Може да е едно фустанче, маица и шорц/сукњичка и/или фенси наметка.

Сеедно потребни ви се од 1 до 3 парчиња облека вкупно за три дена на плажа.

Што ќе носите навечер?

Со коронава, пижами! Но во нормални услови не е лошо да се испланира и ова. Доколку излегувате може да земете некој фустан или комбинации кои се опуштени, но повечерни. Доколку седите на плажа(или во двор/на тераса) земете удобна облека (и така ништо не се гледа навечер), и задолжително јакна или наметка! Односно уште 1-5 парчиња облека.

Важно! Имајте план! Макар и тоа да биде дека секој ден на плажа ќе го носите истото удобно фустанче и вечерта истите тренерки. Само така нема да носите непотребни глупости.

  1. Обувки

Апостолки, патики (или мокасини, балетанки…)  + сандали (за средување)

Бонус совет: Проверете ја временската прогноза! (знам дека е тоа нормално, ама може да заборавите)

  1. Хигиена, козметика и ситници

Во продолжение е мојот список:

Четка и паста за заби – морав да кажам, „другарка“ ги има заборавено еднаш… а таа другарка сум јас; Крема за сончање; Крема за лице (за после сончање); Купка/шампон за коса (може да биде и едно, ако мажите така живеат можеме и ние на еден викенд?); Чешал/четка); Ластичиња/штипки за коса – ако имате долга коса знаете зошто; Лабело, лесна пудра и маскара само ако ептен морате!

Не земајте пегла за коса и фен за џабе. Плажа-фризурата е секси, а може да направите и надворешни плетенки (кои исто се секси и нема да јадете прамени коса при најмало ветерче).

  1. Долна облека и пижами.

3 пара гаќички, едно прслуче и пижами (или промотивните маици во кои спиете). Ако сте љубители на секси облека, горенаведените ќе заземат уште помал простор.

А, да – прслукот не е задолжителен!

  1. Наочари, ташна за плажа/ранец (со кој/а може и да патувате).
  2. И НАЈВАЖНО!!! – Земете купачи! Освен ако не одите на нудистички плажи, во тој случај можете и без нив.

Вкупно: 3-7 парчиња облека (фустанче, 2 маички, фармерки/хеланки, шорцеви и „нешто за ако залади“), долна облека и пижами; 1 несесер; КУПАЧИ!; Наочари и ранец/ташна. Секогаш ќе направиме место и за добра книга!

Тоа е тоа. Три дена се. И јас не го разбирав ова додека мојот партнер не одлучи да одиме на продолжен викенд со мотор. И така моравме двајцта за се спакуваме во ранци, можно е девојки! Само треба да се сака.

Услови за преземање на содржината
Објавите на nea.mk се оригинални содржини креирани од нашите автори. Забрането е преземање без согласност од nea.mk и без споделување на линк до нашата платформа.
НЕА
НЕА
НЕА е автор на најразлични содржини. Целта е да ги забавуваме сите девојки од сите возрасти, но и да зборуваме за сериозни теми кои ги интересираат. НЕА може да биде секоја девојка од нашиот тим, немаме цел да напаѓаме, само да шириме љубов и „Girl power“!
- реклама -

Must Read

Поврзани објави

Поврзани објави

Напишете коментар

Ова поле е задолжително!
Внесете го вашето вашето име!