Од брзо слабеење до фенси вагинални лекови – 6 Инстаграм трендови на кои не им веруваме

Социјалните медиуми донесоа позитивни промени, особено во делот на тоа кој може да биде „модел“, а кој не. Дефинитивно има позитивно движење околу перцепцијата за женската убавина. Учиме повеќе за здрав живот, исхрана, вежбање, психологија и слично. Сепак, има и трендови кои не се така добри. На интернет секој си зема за право да биде експерт, некогаш одејќи во погрешна насока. Па така, имаме глумици кои препорачуваат гинеколошки помагала, ријалити ѕвезди кои започнуваат болни трендови и инфлуенсерки кои си играат дерматолози и козметичарки.

Еве 6 Инстаграм трендови на кои не им веруваме:

Гвинет Палтроу и јајцето за вагинална употреба

Фото: Pintrest

Палтроу е една од најдобрите и најубави актерки, но таа не е гинеколог. Сепак, таа промовираше продукт во јајце видна форма од жад, кој се става во вагината. Според неа тој ги балансира хормоните, прави баланс во телото и има уште многу придобивки. Но, во реалноста корисниците не го добија тоа. А кај некои од нив се случувало и “јајцето” да се заглави, и да мора да се вади на доктор. Па така наместо успешен бизнис, Гвинет заврши на суд, плаќајќи казна.

Антониа Гиговска и диетата со пиење само сокови 5 дена

Фото: Pintrest
Пејачката, инаку исклучително квалитетен вокал, и инфлуенсерка Антониа Гигова пак се обиде да биде и нутриционист. Така, таа на својата публика од над 80к следачи на инстаграм и предложи да пие само сокови 5 дена за брзо слабеење. Не е проблемот во истите. Здраво е пиење на сок. Исто така некои луѓе се одлучуваат за детокс. Но тоа треба да се прави со консултација со доктор. Публиката на Антониа е млада, има девојки во развој и овој пристап може да им направи штета. Дополнително, толку низок внес на калории, доколу сте навикнати на многу повеќе може само да Ве натера да се прејадувате по завршувањето. Имајте на ум дека добриот изглед и здравиoт начин на живот не се стекнуваат за 5 дена и без јадење.

Лижење ВЦ школка и квака

Кога почна короната некои луѓе на Тик Ток одлучија да се зезаат. Па наместо да не се допираат за лице и да дезинфицираат раце 20пати на ден, како што е нормално направија предизвик во кој лижеа јавни површини. Од вц школки, до кваки. Што повеќе да се каже. Не е се на интернет кул, треба да мислиме се своја глава. Информирајте се!

Кајли Џенер и вшмукање во чаша за текила за поголема уста

Фото: Pintrest

Една од најбогатите девојки на светот, мејкап гигант и дел од династијата KUWTK, Кајли Џенер почна еден од најглупавите трендови. Имено, Кајли тврдеше дека доколку вшмукувате чаша во текила ќе добиете полни усни, како нејзините. Овој тренд функционира бидејќи доколку долго шмукате на крај ќе ви отечат усните. Многу девојки го пробаа, имаше страшни резултати, девојчиња буквално плачеа од болка. Најпосле, Кајли призна дека усните и се зголемени бидејќи ставила филери…

Постигнување “мат” сјај на кожата на лицето користејќи дезодоранси.

Ова се „препорачува“ за луѓе со мрсна кожа, или кога се потите, но има подобри начини. Дезодорансите можат да ги затнат порите и да направат повеќе проблем отколку добро. Ставете камена пудра, хидрирајте ја кожата, чистете ја, пијте вода. Блескајте!

Користење лепак за да се отстранат црнките

Фото: Pintrest

Можеби ќе ги отстраните црнките, но лепакот е отровен и може да ја иритира вашата ложа.

Лак за КОСА за да ја држи шминката на место

Сетете се на последното одење на фризер. Фризерот со рака или друго помагало го штитеше вашето лице и очите од лакот за коса. Би требало да ви биде јасно, дека прскањето на ова средство е штетно и отровно.

Фото: Pintrest
Има уште многу откачени трендови, никогаш нема да ги опфатиме сите. Затоа пред да пробаме нешто кое го гледаме на интернет, треба да размислиме. Прашајте експерт ако не сте сигурни. Барем во Македонија тоа не е скапо. Keep safe!
Услови за преземање на содржината
Објавите на nea.mk се оригинални содржини креирани од нашите автори. Забрането е преземање без согласност од nea.mk и без споделување на линк до нашата платформа.
НЕА
НЕА
НЕА е автор на најразлични содржини. Целта е да ги забавуваме сите девојки од сите возрасти, но и да зборуваме за сериозни теми кои ги интересираат. НЕА може да биде секоја девојка од нашиот тим, немаме цел да напаѓаме, само да шириме љубов и „Girl power“!
- реклама -

Must Read

Поврзани објави

Поврзани објави

Напишете коментар

Ова поле е задолжително!
Внесете го вашето вашето име!