Објавени боите за 2021

Највлијателната компанија кога се боите во прашање дефинитивно е институтот Pantone. Но, нивниот избор за бои на 2021 е уникатен.

Ова е втор пат од нивното постоење, Pantone да објави не една, туку две бои кои ќе ја обележат 2021 и не можеме да бидеме посреќни. Ultimate Grey и Illuminating жолтата се двете бои кои се избрани. Ultimate Grey е смирувачка боја, што не асоцира на нешто цврсто и сигурно, од друга страна Illuminating е нешто светло, весело и ново, многу освежувачко. Жолтата е зракот надеж кој сите го чекаме во 2021 година.

Одлуката на институтот да именува две нијанси како колективна боја на 2021
е невидената година што довела до овој момент. Институтот ги опишува како
„брак со боја што пренесува порака на сила и надеж што е издржлива и
возбудувачка“, сончево жолтата Illuminating и светло сивата Ultimate Grey
служат за одредена цел. „Секоја од нив има свој емотивен аспект, сивата боја
е онаа што е поддржувачка и поцврста, практична основа што ни треба, а
жолтата представува надеж, сонце и добро расположение“, изјави за TIME,
Leatrice Eiseman , извршен директор на институтот.

 

Одлуката на институтот да именува две нијанси како колективна боја на 2021 е невидената година што довела до овој момент. Институтот ги опишува како брак на бои. Жолтата пренесува порака на сила и надеж, таа е издржлива и возбудлива- Illuminating и светло сивата Ultimate Grey која е нејзина поддршка. „Секоја од нив има свој емотивен аспект, сивата боја е онаа што е поддржувачка и поцврста, практична основа што ни треба, а жолтата представува надеж, сонце и добро расположение“, изјави за TIME, Leatrice Eiseman , извршен директор на институтот.

Епа Pnatone, МНОГУ не израдувавте!

Услови за преземање на содржината
Објавите на nea.mk се оригинални содржини креирани од нашите автори. Забрането е преземање без согласност од nea.mk и без споделување на линк до нашата платформа.
Ана Банана
Ана Банана
Ана е архитектка, во слободно време изработува накит, пие розе и пазари. Тука е за да ни помогне да си го разубавиме просторот во кој живееме и затоа што сака да пишува.
- реклама -

Must Read

Поврзани објави

Поврзани објави

Напишете коментар

Ова поле е задолжително!
Внесете го вашето вашето име!