Никогаш доста од пампаси. Романтичните, украсни листови во новогодишна форма

Изминатава сезона пампасите беа многу популарни, најчесто ги користевме како дел од ентериер кои привлекуваат големо внимание и додаваат некоја свежина во просторијата.

Што е тоа? Пампас трева (лат. Cortaderia selloana) претставува украсна трева која води потекло од Јужна Америка. Растението формира остри, светлозелени листови кои растат од коренот. Достигнува висина околу 1.5 метар, исто толку и во ширина. Цвета во есен со метличести цветови во бела боја.

Бидејќи е зима и ни требаат новогдишни детали а сепак не сакаме да се откажеме од нив, одлучивме да ги користиме во новогодишна форма. Па така, еве неколку храбри новогодишни елки направени од пампаси што ќе ни го разубават просторот. Правејќи го различен, романтичен и пастелен, смирен, сето она што ни треба за да ја поминеме зимата дома.

Услови за преземање на содржината
Објавите на nea.mk се оригинални содржини креирани од нашите автори. Забрането е преземање без согласност од nea.mk и без споделување на линк до нашата платформа.
Ана Банана
Ана Банана
Ана е архитектка, во слободно време изработува накит, пие розе и пазари. Тука е за да ни помогне да си го разубавиме просторот во кој живееме и затоа што сака да пишува.
- реклама -

Must Read

Поврзани објави

Поврзани објави

Напишете коментар

Ова поле е задолжително!
Внесете го вашето вашето име!