Кои зборови се родиле истата година како и вие?

Интересна апликација на Merriam Webster’s речникот покажува кои зборови се родиле во одредена година. Така можете да проверите кои англиски (па и интернационални) зборови се родиле истата година како и вие.

Се што треба да направите е да одите на Time Traveler апликацијата на речникот. Таму одбирате која година сте родени (или која година е роден некој близок), и речникот ви ги дава зборовите.

Интересно е да се разгледаат и другите години. Еве неколку примери:

1982

Се родиле зборовите:

AIDS, alt-rock, barista, boy toy, break dancing, concealed carry, couch potato, cyberspace, designated driver, e-mail, face-plant, gaydar, G-spot, microbrewery, text messaging, turducken.

Голем дел од овие зборови се интернационални и се користат и во македонскиот јазик. Интересно е дека зборовите кои денеска се дел од секојдневието се родиле токму оваа година. Праќање на пораки (text messaging), Брејк танцување, е-мејл (електронска пошта) и Г-точка.

1992

Се родиле:

Body camera, booty call, DVD, e-commerce, fashionista, game changer, microdermabrasion, robocall, webmaster, web page, website

Значи пред 28 години се родени и DVD, е-трговија, вебсајт, веб-страница. DVD е веќе во историјата, додека веб страница читате сега.

2020

Годинава, погодувате, се раѓаат многу зборови поврзани со Корона:

Coronavirus disease, COVID-19, CV-19MIS-Cmultisystem inflammatory syndrome in children pediatric, multisystem inflammatory syndrome, physically distance, PMISSARS-CoV-2

Што се однесува до македонскиот јазик, ние се надеваме дека набргу некој ќе се сети да го збогати. Односно дека конечно нашиот речник ќе добие и нови, современи зборови кои ќе одговараат на времето во кое живееме. Па така, би биле пресреќни ако можеме да провериме и кои македонски зборови се родиле истата година со нас.

Да се надеваме дека сите заедно ќе држејќи физичка дистанца (фраза родена годинава) во 2021 ќе имаме повеќе среќа и подобри зборови. Поврзани можеби со патувања, со повторно гушкање на блиските и со постојано одење на концерти и претстави.

Услови за преземање на содржината
Објавите на nea.mk се оригинални содржини креирани од нашите автори. Забрането е преземање без согласност од nea.mk и без споделување на линк до нашата платформа.
НЕА
НЕА
НЕА е автор на најразлични содржини. Целта е да ги забавуваме сите девојки од сите возрасти, но и да зборуваме за сериозни теми кои ги интересираат. НЕА може да биде секоја девојка од нашиот тим, немаме цел да напаѓаме, само да шириме љубов и „Girl power“!
- реклама -

Must Read

Поврзани објави

Поврзани објави

Напишете коментар

Ова поле е задолжително!
Внесете го вашето вашето име!