Југословенките биле вистински фраерки, а еве и фотографии кои го потврдуваат тоа

Секогаш кога ќе помислите дека баба Ви или мајка Ви не е „во тренд“, сетете се на фотографиите од нивната младост. Кога ќе ги видиме со витканите диви коси, големите наочари со фенси рамки, мини фустанчињата и Левис фармерките не фаќа блага љубомора. Иако можеби живтот во 60тите, 70тите и 80тите години бил поедноставен, модата била навистина „дива“. Ние одбравме неколку фотографии кои го докажуваат токму тоа.

Бермуди, монохроматски изглед, пастелни и цигла црвени бои. Ви звучи познато? Нам да, бидејќи и оваа сезона модата е токму таква!

Фотографиите во продолжение се од 60тите години низ улиците на Белград!

И денеска е ретка волку кул глетка!

Нашата омилена – легендарната Милена Дравиќ, во креација на дизајнерот Александар Јоксимовиќ. Моќно!

Ревија на купачи, сред Загреб! На моделите можеби им е ладно, но апсолутно професионално „се забавуваат“ пред пазарот, како на плажа.

А за да не останеме покуси, еве една кул нумера која ќе ве врати во едно друго, урбано Скопје, кон крајот на 80тите. Речиси никој во тимот на nea.mk не го памети тоа време бидејќи сме родени во независна Македонија, но песнава и ја обожаваме.

 

Услови за преземање на содржината
Објавите на nea.mk се оригинални содржини креирани од нашите автори. Забрането е преземање без согласност од nea.mk и без споделување на линк до нашата платформа.
НЕА
НЕА
НЕА е автор на најразлични содржини. Целта е да ги забавуваме сите девојки од сите возрасти, но и да зборуваме за сериозни теми кои ги интересираат. НЕА може да биде секоја девојка од нашиот тим, немаме цел да напаѓаме, само да шириме љубов и „Girl power“!
- реклама -

Must Read

Поврзани објави

Поврзани објави

Напишете коментар

Ова поле е задолжително!
Внесете го вашето вашето име!