Ресторан „Lоve“: Од ова лето во Скопје ќе уживаме под магично ѕвездено небо!

Ова лето во Скопје, започнува Вашата и наша вкусна приказна наречена „Løve“ (Лав). Тимот на веќе добро познатиот – Аlikas Wedding Center отвора нов...

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина.

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина. Успешната приказна на брендот Халкбанк АД Скопје, која започна на...

Маја готви од А до Ш: Ч како чорбица во три бои

Стигнати сме до чудни букви, буквата Ч е денес на ред. Ч- ЧУДО! Така беше на бушава азбука! Кај мене е Ч- Чораба –...

Зошто носиме фармерки на 28 Април – ден за борба против сексуалното насилство

Секоја година на последна среда од месец април се обележува т.н. Denim Day чија цел е да придонесе во капањата за подигање на свесност...

Прашај пријателка: 3 девојки споделија како ја негуваат својата кожа

Често на социјални медиуми гледаме најразлични рутини за нега на кожа. Тие се во 2, 3, 5, 10... 1000 чекори. Од друга страна има...

Моника Белучи: Успешна кариера по 30тата година, Бонд Девојка на 51

Ако некој е доказ дека убавината и успешноста не познава години, тоа е Моника Белучи. Актерката е една од ретките која не брза во носењето одлуки. Таа вели дека ужива во секоја возраст и ги прави работите според своето време. Моника Белучи иако има 56 години, се појавува на листите за најубави жени на светот. Тоа е така неколку децении по ред. Актерката станува успешна по 30тата година, станува мајка прв пат на речиси 40 години, а после 50тата игра заводници. Нејзината популарност само расте со текот на годините.

Интересно е дека Белучи сакала да биде правник. Таа се запишала на правен факултет. Сепак додека студирала, добила понуда да стане модел и да оди во Милано. Тоа и го направила. Била дел од рекламни спотови, модел, и добивала помали улоги. Сепак, улогата на жената на Дракула, која ја прославила ја добива по 30тата година. Можеби најсекси улогата во Малена, ја глуми на 36 години. Често изјавува дека никогаш не би сакала повторно да има 20, алудирајќи дека попривлечно се чувстува по 40тата година. На 51 година, актерката игра бонд девојка.

Интересно е и тоа дека не трчала да одговори на општествените норми за тоа кога треба да стане мајка. Првото дете го родила на 39 години, а второто на 45. И продолжува да изгледа прекрасно, глумејќи улоги кои вклучуваат голотија со леснотија и самодоверба. Нејзиниот љубовен живот е помалку познат на јавноста, до бракот со Винсет Касел. Тие се во биле заедно 17 години, од кои 12 во брак. Но сепак се разделиле. Таа вели, дека не можете да знаете колку ќе трае. Можеби сега е прекрасно, а следната година не.

Често, жените се притиснати, особено во светот на глумата да успеат до 25тата година, да родат што побргу или воопшто, да се откажат од идејата дека ќе играат сексипилни улоги по 45тата. Не само во таа индутрија, туку и во животот овие стигми постојат за жените. Често, по 40тата година, жените се чувствуваат старо. Општеството ги убедува дека се искористени. Во меѓувреме гледаме легендарни жени, за кои кариерата тргнува по 30тата, 40тата. Гледаме жени кои одлучуваат да родат подоцна или воопшто. Гледаме царици, кои учат јазици и патуваат низ светот над 50. Стигмите и стереотипите постојат за да бидат срушени. Ако нешто можеме да научиме од Моника е дека ние сме тие кои одлучуваат. Можеме да се откажеме од младоста на 30, или да уживаме во живтот и да блескаме на секоја возраст.

Ние црпиме инспирација од светските, но и од домашните актерки. А дома, една од најубавите актерки и политичарки, Софија Куновска имаше прекрасно интервју и фотосесија за nea.mk

Услови за преземање на содржината
Објавите на nea.mk се оригинални содржини креирани од нашите автори. Забрането е преземање без согласност од nea.mk и без споделување на линк до нашата платформа.
НЕА
НЕА
НЕА е автор на најразлични содржини. Целта е да ги забавуваме сите девојки од сите возрасти, но и да зборуваме за сериозни теми кои ги интересираат. НЕА може да биде секоја девојка од нашиот тим, немаме цел да напаѓаме, само да шириме љубов и „Girl power“!
- реклама -

Must Read

Ресторан „Lоve“: Од ова лето во Скопје ќе уживаме под магично ѕвездено небо!

Ова лето во Скопје, започнува Вашата и наша вкусна приказна наречена „Løve“ (Лав). Тимот на веќе добро познатиот – Аlikas Wedding Center отвора нов...

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина.

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина. Успешната приказна на брендот Халкбанк АД Скопје, која започна на...

Маја готви од А до Ш: Ч како чорбица во три бои

Стигнати сме до чудни букви, буквата Ч е денес на ред. Ч- ЧУДО! Така беше на бушава азбука! Кај мене е Ч- Чораба –...

Поврзани објави

Ресторан „Lоve“: Од ова лето во Скопје ќе уживаме под магично ѕвездено небо!

Ова лето во Скопје, започнува Вашата и наша вкусна приказна наречена „Løve“ (Лав). Тимот на веќе добро познатиот – Аlikas Wedding Center отвора нов...

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина.

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина. Успешната приказна на брендот Халкбанк АД Скопје, која започна на...

Маја готви од А до Ш: Ч како чорбица во три бои

Стигнати сме до чудни букви, буквата Ч е денес на ред. Ч- ЧУДО! Така беше на бушава азбука! Кај мене е Ч- Чораба –...

Зошто носиме фармерки на 28 Април – ден за борба против сексуалното насилство

Секоја година на последна среда од месец април се обележува т.н. Denim Day чија цел е да придонесе во капањата за подигање на свесност...

Поврзани објави

Ресторан „Lоve“: Од ова лето во Скопје ќе уживаме под магично ѕвездено небо!

Ова лето во Скопје, започнува Вашата и наша вкусна приказна наречена „Løve“ (Лав). Тимот на веќе добро познатиот – Аlikas Wedding Center отвора нов...

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина.

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина. Успешната приказна на брендот Халкбанк АД Скопје, која започна на...

Маја готви од А до Ш: Ч како чорбица во три бои

Стигнати сме до чудни букви, буквата Ч е денес на ред. Ч- ЧУДО! Така беше на бушава азбука! Кај мене е Ч- Чораба –...

Напишете коментар

Ова поле е задолжително!
Внесете го вашето вашето име!