Ресторан „Lоve“: Од ова лето во Скопје ќе уживаме под магично ѕвездено небо!

Ова лето во Скопје, започнува Вашата и наша вкусна приказна наречена „Løve“ (Лав). Тимот на веќе добро познатиот – Аlikas Wedding Center отвора нов...

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина.

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина. Успешната приказна на брендот Халкбанк АД Скопје, која започна на...

Маја готви од А до Ш: Ч како чорбица во три бои

Стигнати сме до чудни букви, буквата Ч е денес на ред. Ч- ЧУДО! Така беше на бушава азбука! Кај мене е Ч- Чораба –...

Зошто носиме фармерки на 28 Април – ден за борба против сексуалното насилство

Секоја година на последна среда од месец април се обележува т.н. Denim Day чија цел е да придонесе во капањата за подигање на свесност...

Прашај пријателка: 3 девојки споделија како ја негуваат својата кожа

Често на социјални медиуми гледаме најразлични рутини за нега на кожа. Тие се во 2, 3, 5, 10... 1000 чекори. Од друга страна има...

Македонска дизајнерка изработува накит кој сакаме да го имаме!

Периодов „истражуваме“ за македонски занаетчики, кои прават рачно изработен накит или облека. Она што не изненадува е дека има се повеќе, и накитот е прекрасен! Наидовме на профилот Marcy’s handmade на Инстаграм. Секое парче е изработено на уникатен начин, современо и шарено. Според нас, иако парчињата се модерни, ништо слично не може да се најде низ продавниците. Изработени се од различни мартијали со фокус на глината и епоксидната смола. Нам ни се допаѓаат и оние со модерни принтови.

Ја прашавме дизајнерката Марија Таир, како би го опишала накитот: „Фраерски, несекојдневен, бескрајно шарен, разигран, неконвенционален, по малку инфантилен, а истовремено прифатен и одлично носен од жени кои ги поседуваат горенаведените епитети.“ Не би додале ништо, само би се сложиле. Прашавме како да си нарачаме (меѓудругото и затоа што сакавме да си нарачаме), едната опција е инстаграм профилот Marcy’s handmade, а другата е во концепт продавницата Error Kolektiv, која е приказна за себе и ви препорачуваме да ја посетите.

Активно изработувам накит од глина веќе 6 години, но под друго име. Како Marcy постојам нешто повеќе од 1 година. Никогаш тенденција не ми беше да заработувам од тоа или да се збогатам… Напротив тоа беше потребата креативно да се изразам, да креирам и да дадам емоција. Се друго се случи природно, без форсирање. Сеуште не сметам дека сум бренд, туку само девојка која сака да ги отелотвори шаренилата кои и се мотаат низ глава. А гледам дека тие шаренила им се допаѓаат на многу девојки и тоа ме радува! Ни објасни Марија за процесот.

Дизајнерката ја прашавме „Дали има интерес?“, одговорот беше „Апсолутно да“, пропратено со најголемата насмевка. Таа вели, дека производството и било предизвик и го почнала за да се изрази креативно. Но оваа година, перцепцијата за изработка на накит и се сменила, кога сфатила дека тоа може да и прерасне од убаво хоби, во професија. А причината е тоа што се повеќе девојки сакаат да купуваат модерни парчиња накит, кои не ги носи секоја девојка на улица, и се уникатни од домашни креаторки.

Ја прашавме и за цените на накитот, и тие варираат во зависност од користените материјали, како и тоа дали е накитот направен по нарачка. Па така почнуваат од 150 денари до 3000 денари за custom made парчиња. Она што е позитивно дека цените не се различни од она што може да се најде по продавниците, а имате можност да носите рачно изработен накит од македонска дизајнерка/занаетчика.

Секако прашавме и за идните планови. Најпрво сакам да го одржам ова ниво на работа, а потоа да го проширам спектарот на производи на што веќе активно работам. Ќе следи и промоција на сите нови соработки кои ги имам со други креативци. А кога ќе си ја пуштам фантазијата си замислувам свое местенце, концепт продавница која до најситни детали е конструирана во мојата глава. А потоа, можеби и да освојам некои други пазари.

Продолжи да сонуваш девојко! Патем со цел да ги поддржиме македонските брендови и креативци ве повикуваме да купувате од нив. Има навистина прекрасни парчиња накит и облека креирани тука. На овој начин, концепт продавниците, пласирањето на производи надвор од Македонија и сето она што денеска е фантазија ќе може да стане реалност за нашите, исклучително талентирани дизајнерки.

Уживајте во оваа галерија и ако веќе не ги следите на инстаграм се @marcy_s_handmade

 

Услови за преземање на содржината
Објавите на nea.mk се оригинални содржини креирани од нашите автори. Забрането е преземање без согласност од nea.mk и без споделување на линк до нашата платформа.
НЕА
НЕА
НЕА е автор на најразлични содржини. Целта е да ги забавуваме сите девојки од сите возрасти, но и да зборуваме за сериозни теми кои ги интересираат. НЕА може да биде секоја девојка од нашиот тим, немаме цел да напаѓаме, само да шириме љубов и „Girl power“!
- реклама -

Must Read

Ресторан „Lоve“: Од ова лето во Скопје ќе уживаме под магично ѕвездено небо!

Ова лето во Скопје, започнува Вашата и наша вкусна приказна наречена „Løve“ (Лав). Тимот на веќе добро познатиот – Аlikas Wedding Center отвора нов...

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина.

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина. Успешната приказна на брендот Халкбанк АД Скопје, која започна на...

Маја готви од А до Ш: Ч како чорбица во три бои

Стигнати сме до чудни букви, буквата Ч е денес на ред. Ч- ЧУДО! Така беше на бушава азбука! Кај мене е Ч- Чораба –...

Поврзани објави

Ресторан „Lоve“: Од ова лето во Скопје ќе уживаме под магично ѕвездено небо!

Ова лето во Скопје, започнува Вашата и наша вкусна приказна наречена „Løve“ (Лав). Тимот на веќе добро познатиот – Аlikas Wedding Center отвора нов...

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина.

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина. Успешната приказна на брендот Халкбанк АД Скопје, која започна на...

Маја готви од А до Ш: Ч како чорбица во три бои

Стигнати сме до чудни букви, буквата Ч е денес на ред. Ч- ЧУДО! Така беше на бушава азбука! Кај мене е Ч- Чораба –...

Зошто носиме фармерки на 28 Април – ден за борба против сексуалното насилство

Секоја година на последна среда од месец април се обележува т.н. Denim Day чија цел е да придонесе во капањата за подигање на свесност...

Поврзани објави

Ресторан „Lоve“: Од ова лето во Скопје ќе уживаме под магично ѕвездено небо!

Ова лето во Скопје, започнува Вашата и наша вкусна приказна наречена „Løve“ (Лав). Тимот на веќе добро познатиот – Аlikas Wedding Center отвора нов...

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина.

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина. Успешната приказна на брендот Халкбанк АД Скопје, која започна на...

Маја готви од А до Ш: Ч како чорбица во три бои

Стигнати сме до чудни букви, буквата Ч е денес на ред. Ч- ЧУДО! Така беше на бушава азбука! Кај мене е Ч- Чораба –...

Напишете коментар

Ова поле е задолжително!
Внесете го вашето вашето име!