Ресторан „Lоve“: Од ова лето во Скопје ќе уживаме под магично ѕвездено небо!

Ова лето во Скопје, започнува Вашата и наша вкусна приказна наречена „Løve“ (Лав). Тимот на веќе добро познатиот – Аlikas Wedding Center отвора нов...

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина.

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина. Успешната приказна на брендот Халкбанк АД Скопје, која започна на...

Маја готви од А до Ш: Ч како чорбица во три бои

Стигнати сме до чудни букви, буквата Ч е денес на ред. Ч- ЧУДО! Така беше на бушава азбука! Кај мене е Ч- Чораба –...

Зошто носиме фармерки на 28 Април – ден за борба против сексуалното насилство

Секоја година на последна среда од месец април се обележува т.н. Denim Day чија цел е да придонесе во капањата за подигање на свесност...

Прашај пријателка: 3 девојки споделија како ја негуваат својата кожа

Често на социјални медиуми гледаме најразлични рутини за нега на кожа. Тие се во 2, 3, 5, 10... 1000 чекори. Од друга страна има...

Некои од најлегендарните дуети за убав ден со Елена Романова

Не сме сигурни дали е вака низ цела Македонија, но во Скопје е тмурно, дождливо утро. Одлучивме да го разубавиме со некои од најлегендарните дуети на сите времиња. Овојпат се одлучивме за песни отпеани на англиски јазик, а набргу и ќе следи и македонска верзија. Уживајте, играјте и исплачете се (ако тоа ви го дозволува работното место), со овие незаборавни песни:

I got you babe – Sonny and Cher

Најпознатиот пар на ’60 и ’70 Сони и Шер имаат повеќе дуети, но овој најмногу ја отсликува нивната љубов. Песната помина 3 недели на врвот во САД во 1965 година. Љубовната балада стана омилена на хипи генерацијата. Погледнете го црно-белото видео и ќе ви стане јасно зошто тие двајца се еден од најзаљубените парови што некогаш се појавиле на музичката сцена.

(I’ve had) The time of my life

Bill Medley and Jennifer Warnes – Пред извесно време Black eyed peas, искористија дел од оваа песна за нивната The time, но зборовите “I’ve had the time of my life”, засекогаш ќе се поврзуваат со Dirty dancing, филмот од 1985. Доказ за тоа колку е одличен овој soft-rock хит е и освоениот Оскар во 1987 година. Вонвременски дует!

You’re the one that I want

John Travolta and Olivia Newton John – Никогаш доста од овој дует, тогаш, сега и засекогаш. Соработката на ѕвездите од Grease, ја искачува песната на врвот помеѓу стоте песни во јуни 1978. „You’re the one that I want“ и „Summer nights“, прават саундтракот за филмот да биде еден од најпродаваните низ времето, па и сега.

Something stupid – Nancy Sinatra and Frank Sinatra

Верувале или не Frank Sinatra воопшто не ја сакал оваа песна, без разлика на тоа што била помеѓу најслушаните 10 во тоа време. Оваа и „These boots are made for walking“, се најпознатите песни на Ненси, воедно и единствените нејзини коишто се наоѓаат на топ листите. Интересен факт е дека овој дует е единствениот татко-ќерка дует којшто се искачува на врвот во САД и таму се задржува четири недели.

Shallow – Lady Gaga and Bradley Cooper

Водечки сингл од саундтракот за филмот на којшто веројатно многу девојки се изнаплакале – A star is born (има и постари верзии од овој фантастичен романтичен филм, ѕирнете ги). Песната ги собра најдобрите критики секаде низ светот. Доби и мноооогу награди меѓу кои и Оскар за најдобра песна.

Имајте убав ден, драги читателки и читатели.

Услови за преземање на содржината
Објавите на nea.mk се оригинални содржини креирани од нашите автори. Забрането е преземање без согласност од nea.mk и без споделување на линк до нашата платформа.
НЕА
НЕА
НЕА е автор на најразлични содржини. Целта е да ги забавуваме сите девојки од сите возрасти, но и да зборуваме за сериозни теми кои ги интересираат. НЕА може да биде секоја девојка од нашиот тим, немаме цел да напаѓаме, само да шириме љубов и „Girl power“!
- реклама -

Must Read

Ресторан „Lоve“: Од ова лето во Скопје ќе уживаме под магично ѕвездено небо!

Ова лето во Скопје, започнува Вашата и наша вкусна приказна наречена „Løve“ (Лав). Тимот на веќе добро познатиот – Аlikas Wedding Center отвора нов...

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина.

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина. Успешната приказна на брендот Халкбанк АД Скопје, која започна на...

Маја готви од А до Ш: Ч како чорбица во три бои

Стигнати сме до чудни букви, буквата Ч е денес на ред. Ч- ЧУДО! Така беше на бушава азбука! Кај мене е Ч- Чораба –...

Поврзани објави

Ресторан „Lоve“: Од ова лето во Скопје ќе уживаме под магично ѕвездено небо!

Ова лето во Скопје, започнува Вашата и наша вкусна приказна наречена „Løve“ (Лав). Тимот на веќе добро познатиот – Аlikas Wedding Center отвора нов...

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина.

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина. Успешната приказна на брендот Халкбанк АД Скопје, која започна на...

Маја готви од А до Ш: Ч како чорбица во три бои

Стигнати сме до чудни букви, буквата Ч е денес на ред. Ч- ЧУДО! Така беше на бушава азбука! Кај мене е Ч- Чораба –...

Зошто носиме фармерки на 28 Април – ден за борба против сексуалното насилство

Секоја година на последна среда од месец април се обележува т.н. Denim Day чија цел е да придонесе во капањата за подигање на свесност...

Поврзани објави

Ресторан „Lоve“: Од ова лето во Скопје ќе уживаме под магично ѕвездено небо!

Ова лето во Скопје, започнува Вашата и наша вкусна приказна наречена „Løve“ (Лав). Тимот на веќе добро познатиот – Аlikas Wedding Center отвора нов...

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина.

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина. Успешната приказна на брендот Халкбанк АД Скопје, која започна на...

Маја готви од А до Ш: Ч како чорбица во три бои

Стигнати сме до чудни букви, буквата Ч е денес на ред. Ч- ЧУДО! Така беше на бушава азбука! Кај мене е Ч- Чораба –...

Напишете коментар

Ова поле е задолжително!
Внесете го вашето вашето име!