Нашите омилени викенд ритуали за убавина и уживање

Грижата за себе е многу повеќе од тоа да изгледаме убаво. Најважниот дел од неа е да си посветиме време на себе, да си...

Инспирирани од Пансионот: Отворениот брак на Ула и Коста

Некое време откако заврши и последната сезона на Преспав одлучивме да пишуваме за темите кои серијата храбро ги обработува. Една од нив е отворениот...

Маја готви од А до Ш: Р како ребро, Т како тага за Балашевиќ

Реброто ми е најслаткото од месо. Има и мрсничко и удинче и коска. Комплет како за мене. Мевцето од ребро ми е омилен дел...

Sверката нема да биде дел од продолжението на „Сексот и градот“

Ова може да биде добро или лошо? Ќе објаснаме малку подобро подолу. Најпрво кратка информација. Со цел 2021 да не пропадне целосно, HBO одлучија...

Фризури и бои на коса кои ќе ја обојат пролетта 2021

Oдамна не сме пишувале за нешта поврзани со нашата коса. За многумина фризурата е заштитен знак, за други начин да се изразат, секако има...

Како да ја негуваме кожата, според онлајн фармацевтката Магнолија?

Доколку имате Инстаграм и сакате да се едуцирате на тема здрава кожа, најверојатно ја следите magnolia.glamour. Зад профилот стои млада жена која е фармацевт (а наскоро и доктор на науки) по фармација и дава совети за нега на кожата. Од Македонија е, а живее во Франција, и ни се допаѓа тоа што е стручна во однос на советите кои ги дава. Нам ни е една од омилените, па одлучивме инспирирани од тоа, да пренесеме една од нејзините препораки.

Постот „Како да ја негувам мојата кожа?“, според нас е добар почеток за сите кои не знаат како да почнат со соодветна нега.

Таа препорачува два чекори за читстење на лицето навечер и еден наутро:

Утро – чистење само со гел или чистач на база на вода.

Вечер – 1. Чистење со маслен отстранувач на шминка (масло за чистење или некое друго масло), за да се отстрани слојот од шминка и нечистотии растворливи само во масло; 2. чистење со воден чистач, исто како утрото.

Втор и еднакво важен дел од негата е хидратацијата:

Таа препорачува хидратација во (најмалку) 2 чекори: 1. хидратантен тоник и/или хијалуронска киселина; 2. хидратантен крем. Доколку имате сува кожа може да нанесете и хранлива крема, со цел соодветно да ја нахраните сувата кожа. Кремата може да се замени и со маслен серум, кој ја негува кожата, ја храни и ги намалува брчките, акните и лузните.

Подолу е објавата на Магнолија со деталите.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by MAGNOLIA 🌺 (@magnolia.glamour) on

Она што ни се допаѓа е дека има совети за најразлични состојби на кожата, односно не само за нега туку и за лекување на акни и слично. Сепак, иако се работи за стручно лице од областа на фамрацијата, доколку имате сериозни проблеми со кожата најдобро е да консултирате доктор, дерматолог. Кога следите инстаграм профили, кои не се стручни во областа, имајте на ум дека најчесто зборуваат од искуство. Кремите кои ги пробале, можеби им одговараат ним, но може да не се совршени за вашата кожа. Исто така, не секој е експерт во одредена област. Внимавајте кои трендови ги прифаќате и кој ги препорачува. Бројот на следачи, не ги прави луѓето експерти. Минатата недела пишувавме токму на оваа тема.

 

Услови за преземање на содржината
Објавите на nea.mk се оригинални содржини креирани од нашите автори. Забрането е преземање без согласност од nea.mk и без споделување на линк до нашата платформа.
НЕА
НЕА
НЕА е автор на најразлични содржини. Целта е да ги забавуваме сите девојки од сите возрасти, но и да зборуваме за сериозни теми кои ги интересираат. НЕА може да биде секоја девојка од нашиот тим, немаме цел да напаѓаме, само да шириме љубов и „Girl power“!
- реклама -

Must Read

Нашите омилени викенд ритуали за убавина и уживање

Грижата за себе е многу повеќе од тоа да изгледаме убаво. Најважниот дел од неа е да си посветиме време на себе, да си...

Инспирирани од Пансионот: Отворениот брак на Ула и Коста

Некое време откако заврши и последната сезона на Преспав одлучивме да пишуваме за темите кои серијата храбро ги обработува. Една од нив е отворениот...

Маја готви од А до Ш: Р како ребро, Т како тага за Балашевиќ

Реброто ми е најслаткото од месо. Има и мрсничко и удинче и коска. Комплет како за мене. Мевцето од ребро ми е омилен дел...

Поврзани објави

Нашите омилени викенд ритуали за убавина и уживање

Грижата за себе е многу повеќе од тоа да изгледаме убаво. Најважниот дел од неа е да си посветиме време на себе, да си...

Инспирирани од Пансионот: Отворениот брак на Ула и Коста

Некое време откако заврши и последната сезона на Преспав одлучивме да пишуваме за темите кои серијата храбро ги обработува. Една од нив е отворениот...

Маја готви од А до Ш: Р како ребро, Т како тага за Балашевиќ

Реброто ми е најслаткото од месо. Има и мрсничко и удинче и коска. Комплет како за мене. Мевцето од ребро ми е омилен дел...

Sверката нема да биде дел од продолжението на „Сексот и градот“

Ова може да биде добро или лошо? Ќе објаснаме малку подобро подолу. Најпрво кратка информација. Со цел 2021 да не пропадне целосно, HBO одлучија...

Поврзани објави

Нашите омилени викенд ритуали за убавина и уживање

Грижата за себе е многу повеќе од тоа да изгледаме убаво. Најважниот дел од неа е да си посветиме време на себе, да си...

Инспирирани од Пансионот: Отворениот брак на Ула и Коста

Некое време откако заврши и последната сезона на Преспав одлучивме да пишуваме за темите кои серијата храбро ги обработува. Една од нив е отворениот...

Маја готви од А до Ш: Р како ребро, Т како тага за Балашевиќ

Реброто ми е најслаткото од месо. Има и мрсничко и удинче и коска. Комплет како за мене. Мевцето од ребро ми е омилен дел...

Напишете коментар

Ова поле е задолжително!
Внесете го вашето вашето име!