Нашите омилени викенд ритуали за убавина и уживање

Грижата за себе е многу повеќе од тоа да изгледаме убаво. Најважниот дел од неа е да си посветиме време на себе, да си...

Инспирирани од Пансионот: Отворениот брак на Ула и Коста

Некое време откако заврши и последната сезона на Преспав одлучивме да пишуваме за темите кои серијата храбро ги обработува. Една од нив е отворениот...

Маја готви од А до Ш: Р како ребро, Т како тага за Балашевиќ

Реброто ми е најслаткото од месо. Има и мрсничко и удинче и коска. Комплет како за мене. Мевцето од ребро ми е омилен дел...

Sверката нема да биде дел од продолжението на „Сексот и градот“

Ова може да биде добро или лошо? Ќе објаснаме малку подобро подолу. Најпрво кратка информација. Со цел 2021 да не пропадне целосно, HBO одлучија...

Фризури и бои на коса кои ќе ја обојат пролетта 2021

Oдамна не сме пишувале за нешта поврзани со нашата коса. За многумина фризурата е заштитен знак, за други начин да се изразат, секако има...

Се улежавте? Направете ги овие лесни, корективни вежби

За викенд, а особено за вакви викенди кога не излегуваме, често знаеме да се улежиме. Тоа може да води кон повреди, вкочанетост и што се не. А сите сме виновни за ова, барем неколку викенди во годината! Затоа е важно, по долго лежење (пред телевизор, лап топ, Нетфликс, на телефон, или со книга) добро да се истегнеме.

Затоа ви подготвивме една многу едноставна рутина за тегнење. Изгледа лесно и едноставно, но верувате дека многу ќе би помогне. Можете да ја повторите неколку пати. Овие вежби се добри и за утринско истегнување, пред работа. Се што ви е потребно е средно висок потпирач од мебел (двосед, тросед…) или долен дел од просечно високо столче. (ВИДЕТЕ НА ВИДЕОТО)

  1. Ги ставаме двете раце на површината, нозете се во ширина на колкови и оставаме главата да пропадне меѓу рацете (држиме во оваа позиција додека убаво не ни се истегне целиот грб).
  2. Од истата позиција почнуваме да го движиме торзото нагоре и надоле. Земаме кога се движиме нагоре и издишуваме надолу. Пробуваме секој пат се подлабоко да влеземе во позицијата меѓу рацете, потоа задржуваме во таа позиција и ја движиме главата лево десно.
  3. Од тука, ги носиме лактите на подлогата, со двете раци пробуваме да го допреме горниот дел од `рбетот или меѓу плешките. Главата ја оставаме повторно да пропадне меѓу рацете (повторно држиме во оваа позиција) и продолжуваме со движења нагоре надоле.  – Ако ова не ви е доволно истегнување може да се зголеми интензитетот на истегнување со споени нозе, застанување на прсти или пак споени нозе на прсти. Внимавајте да не претерате.
  4. Повторно се враќаме во почетната позиција со двете раце на подологата и истегнуваме една рака надоле, па потоа другата.
  5. Ги носиме двете раце до нозете и истегнуваме.
  6. Полека се креваме нагоре, прво од колковите, па грбот, братот и најпосле главата. (ако избрзате и главата ја кренете прва, може да ви се сврти).

Погледнете ја целата рутина на мојот инстаграм профил:

 

View this post on Instagram

 

A post shared by 🍀Natalina Sindilieva🍀 (@natalina_poledance) on

Заследете ги @nea.mk_ и @natalina.poledance за повеќе содржини поврзани со спорт и  корективни вежби.

Тоа е тоа. Лесна рутина, ама чуда прави. А не заборавајте да се истегнете и на работа доколку предолго седите на компјутер, еве ги нашите вежби и за тоа.

Услови за преземање на содржината
Објавите на nea.mk се оригинални содржини креирани од нашите автори. Забрането е преземање без согласност од nea.mk и без споделување на линк до нашата платформа.
НЕА
НЕА
НЕА е автор на најразлични содржини. Целта е да ги забавуваме сите девојки од сите возрасти, но и да зборуваме за сериозни теми кои ги интересираат. НЕА може да биде секоја девојка од нашиот тим, немаме цел да напаѓаме, само да шириме љубов и „Girl power“!
- реклама -

Must Read

Нашите омилени викенд ритуали за убавина и уживање

Грижата за себе е многу повеќе од тоа да изгледаме убаво. Најважниот дел од неа е да си посветиме време на себе, да си...

Инспирирани од Пансионот: Отворениот брак на Ула и Коста

Некое време откако заврши и последната сезона на Преспав одлучивме да пишуваме за темите кои серијата храбро ги обработува. Една од нив е отворениот...

Маја готви од А до Ш: Р како ребро, Т како тага за Балашевиќ

Реброто ми е најслаткото од месо. Има и мрсничко и удинче и коска. Комплет како за мене. Мевцето од ребро ми е омилен дел...

Поврзани објави

Нашите омилени викенд ритуали за убавина и уживање

Грижата за себе е многу повеќе од тоа да изгледаме убаво. Најважниот дел од неа е да си посветиме време на себе, да си...

Инспирирани од Пансионот: Отворениот брак на Ула и Коста

Некое време откако заврши и последната сезона на Преспав одлучивме да пишуваме за темите кои серијата храбро ги обработува. Една од нив е отворениот...

Маја готви од А до Ш: Р како ребро, Т како тага за Балашевиќ

Реброто ми е најслаткото од месо. Има и мрсничко и удинче и коска. Комплет како за мене. Мевцето од ребро ми е омилен дел...

Sверката нема да биде дел од продолжението на „Сексот и градот“

Ова може да биде добро или лошо? Ќе објаснаме малку подобро подолу. Најпрво кратка информација. Со цел 2021 да не пропадне целосно, HBO одлучија...

Поврзани објави

Нашите омилени викенд ритуали за убавина и уживање

Грижата за себе е многу повеќе од тоа да изгледаме убаво. Најважниот дел од неа е да си посветиме време на себе, да си...

Инспирирани од Пансионот: Отворениот брак на Ула и Коста

Некое време откако заврши и последната сезона на Преспав одлучивме да пишуваме за темите кои серијата храбро ги обработува. Една од нив е отворениот...

Маја готви од А до Ш: Р како ребро, Т како тага за Балашевиќ

Реброто ми е најслаткото од месо. Има и мрсничко и удинче и коска. Комплет како за мене. Мевцето од ребро ми е омилен дел...

Напишете коментар

Ова поле е задолжително!
Внесете го вашето вашето име!