Ресторан „Lоve“: Од ова лето во Скопје ќе уживаме под магично ѕвездено небо!

Ова лето во Скопје, започнува Вашата и наша вкусна приказна наречена „Løve“ (Лав). Тимот на веќе добро познатиот – Аlikas Wedding Center отвора нов...

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина.

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина. Успешната приказна на брендот Халкбанк АД Скопје, која започна на...

Маја готви од А до Ш: Ч како чорбица во три бои

Стигнати сме до чудни букви, буквата Ч е денес на ред. Ч- ЧУДО! Така беше на бушава азбука! Кај мене е Ч- Чораба –...

Зошто носиме фармерки на 28 Април – ден за борба против сексуалното насилство

Секоја година на последна среда од месец април се обележува т.н. Denim Day чија цел е да придонесе во капањата за подигање на свесност...

Прашај пријателка: 3 девојки споделија како ја негуваат својата кожа

Често на социјални медиуми гледаме најразлични рутини за нега на кожа. Тие се во 2, 3, 5, 10... 1000 чекори. Од друга страна има...

Направете ги овие вежби за вратот и грбот додека седите на компјутер

Без разлика дали работиме во канцеларија или од дома, предолго седиме на компјутер во неприродна положба. Овие вежби за вратот одземаат само минута, а можат многу да ни помогнат.
Седењето на компјутер влијае лошо на нашата мускулатура. И додека го пишувам овој текст, се потсетувам себеси дека треба да се исправам, и да се размрдам. Мислете на тоа и во канцеларијата, иако во брзање често забораваме на здравјето. Вашето тело ќе ви биде благодарно ако се сетите на него одвреме-навреме.
Како тренер за корективни вежби и пол фитнес, често забележувам промени на телото на вежбачите кои произлегуваат од лошото седење на работа. Па затоа одлучив да направам кратка, и многу едноставна програма од неколку вежби кои може да ги направите за 1-2 минути. Дел од вежбиве сите сме ги правеле на физичко, така што тие се буквално најлесни на свет. На крајот од текстот има и видео на кое се покажани вежбите.
Кружни движења со главата на едната и на другата страна. 
Тоа е тоа, првата вежба со која се истегнуваме на физичко.
Задржување на глава на десна, па на лева страна
Втората вежба од физичко. За поголемо истегнување главата можете да ја притиснете со рака на едната, па на другата страна.
Истегнување на главата напред, додека пробуваме брадата да ни го допре градниот кош
Сега си помагаме сега двете раце за повеќе истегнување. Оваа вежба не сме ја правеле често. Но интересно е дека веднаш ќе ја почуваствувате. Треба да имате истегнување буквално на целиот врат, до половината на грбот.
Ротација со рамената кон назад (не правиме ротација кон напред)
Третата вежба од физичко, и мојата омилена од горниот дел на телото.
Движење на рамена напред и назад
Истегнувајте ги најмногу што можете двете рамена назад и потоа истегнете ги напред буткајќи го грбот назад. Интересна вежба која за мене беше нова кога ја изучував оваа дисциплина, но навистина е многу ефективна.
Позади грб ги фаќаме двете раце и истегнуваме со главата назад
Може и да ротираме со главата кон лево, па кон десно. Многу е убаво чувството кога ја правите вежбата, дури и по цена колегите чудно да ве гледаат.
Повторувајте ги вежбите колку сакате (никогаш не е многу), но не претерувајте со истегнувањето. Треба да чувствувате истегнување, а не силна болка. Сите вежби може да ги видите на видеото кое го објавив на мојот инстаграм профил. Оставете коментар за тоа дали сте ги направиле вежбите и дали се чувствувате подобро. Не заборавајте да останете здрави и кога имате многу работа, ова тело ви е за цел живот.
Сите во nea.mk сега ги практикуваме овие вежби, изгледаме смешно, ама фукнционираат.
Услови за преземање на содржината
Објавите на nea.mk се оригинални содржини креирани од нашите автори. Забрането е преземање без согласност од nea.mk и без споделување на линк до нашата платформа.
Наталина Синдилиева
Наталина Синдилиева
Тренер за фитнес на шипка (Pole Fitness) и корективни вежби. Верува дека кога е нашето тело во прашање се е возможно. Спортува од 4 години, најпрво карате, па фитнес на шипка, јога, професионален сноуборд... Наталина го сака спортот во секоја форма, а го обожава и Арон, најшармантниот партнер за вежбање и миленик.
- реклама -

Must Read

Ресторан „Lоve“: Од ова лето во Скопје ќе уживаме под магично ѕвездено небо!

Ова лето во Скопје, започнува Вашата и наша вкусна приказна наречена „Løve“ (Лав). Тимот на веќе добро познатиот – Аlikas Wedding Center отвора нов...

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина.

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина. Успешната приказна на брендот Халкбанк АД Скопје, која започна на...

Маја готви од А до Ш: Ч како чорбица во три бои

Стигнати сме до чудни букви, буквата Ч е денес на ред. Ч- ЧУДО! Така беше на бушава азбука! Кај мене е Ч- Чораба –...

Поврзани објави

Ресторан „Lоve“: Од ова лето во Скопје ќе уживаме под магично ѕвездено небо!

Ова лето во Скопје, започнува Вашата и наша вкусна приказна наречена „Løve“ (Лав). Тимот на веќе добро познатиот – Аlikas Wedding Center отвора нов...

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина.

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина. Успешната приказна на брендот Халкбанк АД Скопје, која започна на...

Маја готви од А до Ш: Ч како чорбица во три бои

Стигнати сме до чудни букви, буквата Ч е денес на ред. Ч- ЧУДО! Така беше на бушава азбука! Кај мене е Ч- Чораба –...

Зошто носиме фармерки на 28 Април – ден за борба против сексуалното насилство

Секоја година на последна среда од месец април се обележува т.н. Denim Day чија цел е да придонесе во капањата за подигање на свесност...

Поврзани објави

Ресторан „Lоve“: Од ова лето во Скопје ќе уживаме под магично ѕвездено небо!

Ова лето во Скопје, започнува Вашата и наша вкусна приказна наречена „Løve“ (Лав). Тимот на веќе добро познатиот – Аlikas Wedding Center отвора нов...

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина.

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина. Успешната приказна на брендот Халкбанк АД Скопје, која започна на...

Маја готви од А до Ш: Ч како чорбица во три бои

Стигнати сме до чудни букви, буквата Ч е денес на ред. Ч- ЧУДО! Така беше на бушава азбука! Кај мене е Ч- Чораба –...

Напишете коментар

Ова поле е задолжително!
Внесете го вашето вашето име!