Ресторан „Lоve“: Од ова лето во Скопје ќе уживаме под магично ѕвездено небо!

Ова лето во Скопје, започнува Вашата и наша вкусна приказна наречена „Løve“ (Лав). Тимот на веќе добро познатиот – Аlikas Wedding Center отвора нов...

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина.

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина. Успешната приказна на брендот Халкбанк АД Скопје, која започна на...

Маја готви од А до Ш: Ч како чорбица во три бои

Стигнати сме до чудни букви, буквата Ч е денес на ред. Ч- ЧУДО! Така беше на бушава азбука! Кај мене е Ч- Чораба –...

Зошто носиме фармерки на 28 Април – ден за борба против сексуалното насилство

Секоја година на последна среда од месец април се обележува т.н. Denim Day чија цел е да придонесе во капањата за подигање на свесност...

Прашај пријателка: 3 девојки споделија како ја негуваат својата кожа

Често на социјални медиуми гледаме најразлични рутини за нега на кожа. Тие се во 2, 3, 5, 10... 1000 чекори. Од друга страна има...

Андреа и Дина – музичките имиња за кои допрва ќе слушаме со нови песни

Денеска е ден за нови песни и спотови од младите сили на македонската музичка сцена. Аднреа и Дина, две нови музички имиња објавуваат нови песни токму денеска. Одлучивме да ги слушнеме први и да Ви кажеме што мислиме. Двете пејачки, иако се со целосно различни поп стилови, се музички писмени и носат нов, модерен звук на нашата сцена.

Тие се колешки, од иста година на Факултетот за музичка уметност, и верувајте ни кога велиме дека допрва доаѓаат нивните, многу повеќе од 5, минути слава.

Прва уште вечерва песната ја објави Андреа. Песната се вика „I know“, направена е во студиото на Масевски, на англиски јазик. Навистина звучи светски. Песната е поп, електро-поп или R’n’B стил (не сме доволно писмени да одлучиме, но звучи добро). Во гласот на пејачката која дел од животот го поминала во Харлем, се чувстува моќта и џезот кои вокалите од оваа населба во Њујорк често го носат. На прашањето зошто се одлучи да издава интернационална музика, Андреа одговори, дека доаѓа од мала земја, каде пазарот за ваков тип на поп музика е мал, и се надева дека нејзиниот глас, ќе најде публика како кај нас, така и надвор од Македонија. И ние и посакуваме среќа!

I know – Andrea

Моќниот вокал на Андреа и тоа што песната се издвојува од она што го слушаме постојано, веруваме дека ќе го освојат светот. Ние се изнаигравме на песнава по дома. А се надеваме набргу ќе дојде време кога ќе може да се забавуваме на „I know“ заедно. Ако треба да ја вклопам во некои пејачки имиња тоа би биле: Џеси Џеј, Емели Санде, Адел, или Тамара и Ерзана од кај нас.

Денеска е издаден и третиот спот за песната „Бои“ на пејачката Дина Јашари. Најверојатно сте ја слушнале нејзината песна „Последна минута“, по која ја издаде песната „Зборови“. Дина има навистина пријатен глас, и стилот на музика кој го прави е милина за слушање. Нема ништо нападно, напротив само убава музика и нежен, но и моќен вокал. По малку, поради нежноста, потсетува на Били Ајлиш.

Еве што ни кажа Дина за Бои – „Зборувам за боите на личност што веќе ја нема. Сепак живее преку тоа што го има оставено и пренесено. Има нешто многу убаво во тоа чувствата да ги претвориш во некоја форма на уметност, за мене тоа е ,,Бои“.“ Препорачуваме да ги слушнете и другите песни од пејачката. Нам ни е омилена „Последна минута“.

Им посакуваме среќа на овие талентирани и млади девојки. Се надеваме дека Македонија со нив конечно ќе го добие новиот сјај на музичката поп-сцена кој го заслужува.

 

 

Услови за преземање на содржината
Објавите на nea.mk се оригинални содржини креирани од нашите автори. Забрането е преземање без согласност од nea.mk и без споделување на линк до нашата платформа.
НЕА
НЕА
НЕА е автор на најразлични содржини. Целта е да ги забавуваме сите девојки од сите возрасти, но и да зборуваме за сериозни теми кои ги интересираат. НЕА може да биде секоја девојка од нашиот тим, немаме цел да напаѓаме, само да шириме љубов и „Girl power“!
- реклама -

Must Read

Ресторан „Lоve“: Од ова лето во Скопје ќе уживаме под магично ѕвездено небо!

Ова лето во Скопје, започнува Вашата и наша вкусна приказна наречена „Løve“ (Лав). Тимот на веќе добро познатиот – Аlikas Wedding Center отвора нов...

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина.

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина. Успешната приказна на брендот Халкбанк АД Скопје, која започна на...

Маја готви од А до Ш: Ч како чорбица во три бои

Стигнати сме до чудни букви, буквата Ч е денес на ред. Ч- ЧУДО! Така беше на бушава азбука! Кај мене е Ч- Чораба –...

Поврзани објави

Ресторан „Lоve“: Од ова лето во Скопје ќе уживаме под магично ѕвездено небо!

Ова лето во Скопје, започнува Вашата и наша вкусна приказна наречена „Løve“ (Лав). Тимот на веќе добро познатиот – Аlikas Wedding Center отвора нов...

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина.

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина. Успешната приказна на брендот Халкбанк АД Скопје, која започна на...

Маја готви од А до Ш: Ч како чорбица во три бои

Стигнати сме до чудни букви, буквата Ч е денес на ред. Ч- ЧУДО! Така беше на бушава азбука! Кај мене е Ч- Чораба –...

Зошто носиме фармерки на 28 Април – ден за борба против сексуалното насилство

Секоја година на последна среда од месец април се обележува т.н. Denim Day чија цел е да придонесе во капањата за подигање на свесност...

Поврзани објави

Ресторан „Lоve“: Од ова лето во Скопје ќе уживаме под магично ѕвездено небо!

Ова лето во Скопје, започнува Вашата и наша вкусна приказна наречена „Løve“ (Лав). Тимот на веќе добро познатиот – Аlikas Wedding Center отвора нов...

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина.

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина. Успешната приказна на брендот Халкбанк АД Скопје, која започна на...

Маја готви од А до Ш: Ч како чорбица во три бои

Стигнати сме до чудни букви, буквата Ч е денес на ред. Ч- ЧУДО! Така беше на бушава азбука! Кај мене е Ч- Чораба –...

Напишете коментар

Ова поле е задолжително!
Внесете го вашето вашето име!