Ресторан „Lоve“: Од ова лето во Скопје ќе уживаме под магично ѕвездено небо!

Ова лето во Скопје, започнува Вашата и наша вкусна приказна наречена „Løve“ (Лав). Тимот на веќе добро познатиот – Аlikas Wedding Center отвора нов...

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина.

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина. Успешната приказна на брендот Халкбанк АД Скопје, која започна на...

Маја готви од А до Ш: Ч како чорбица во три бои

Стигнати сме до чудни букви, буквата Ч е денес на ред. Ч- ЧУДО! Така беше на бушава азбука! Кај мене е Ч- Чораба –...

Зошто носиме фармерки на 28 Април – ден за борба против сексуалното насилство

Секоја година на последна среда од месец април се обележува т.н. Denim Day чија цел е да придонесе во капањата за подигање на свесност...

Прашај пријателка: 3 девојки споделија како ја негуваат својата кожа

Често на социјални медиуми гледаме најразлични рутини за нега на кожа. Тие се во 2, 3, 5, 10... 1000 чекори. Од друга страна има...

Дали апликациите за состанување, се новите стројници?

Се повеќе се актуелизира прашањето на т.н. dating apps. Апликациите каде луѓето бараат љубов и/или секс се повеќе земаат замав, но треба да се користат претпазливо. Нивната актуелност се зголемува со оглед на тоа што за време на оваа пандемија се`, па и запознавањето нови партнери, стана онлајн. Доколку се одлучите да ги пробате еве неколку совети кои треба да ги имате на ум:

  1. Луѓето не секогаш се она што се претставуваат!

Да, тоа го знаевте… Сепак мислевме дека треба да го повториме. Внимавајте кои податоци за вас му ги кажувате на човек кој сте го запознале онлајн. Сепак, не се сите со најискрени намери.

2. Можно е да се изненадите од познаник кој ја користи апликацијата!

… а и тој од Вас. Кога ќе отворите профил на Тиндер или другите апликации за состанување, бидете сосема отворени за тоа искуство. Со оглед на тоа што „градот е мал“, а во нашиот случај и државава е мала, најверојатно ќе swipe-нете некој кој го познавате. Тоа може да биде симпатијата, а може да биде и некој повозрасен роднина, нема правило. Се надеваме дека ќе ви се случи првото!

3. Прв пат состанете се на јавно место!

Кафуле, бар, ресторан, парк (на место каде има луѓе)… Каде и да одберете, периодов поради Ковид, најдобро е на отворено, гледајте да има луѓе околу вас. Состанокот има за цел да се запознаете, нема потреба да одите во дом на непознат маж/дечко/девојка. Иако градот е мал, сепак има најразлични луѓе, бидете безбедни.

4. Ако менувате партнери, купете си своја заштита.

Не би објаснувале повеќе. Кондоми во ташна, не можете да се потпрете на подготвеноста на партнерот. Истражувањата покажуваат дека треба да се подготвите пред да почне „акцијата“, доколку не сте има голема можност, да не престанете поради заштита.

5. Добра идеја е да се слушнете на телефон пред да се видите. 

На овој начин ќе знаете дали постои некаква хемија (макар и преку жица) пред да се сретнете. Сепак средбите во овој период треба да ги доведеме на минимум, ова е добар начин да се редуцира бројот на истите, уште пред да се случат.

Да, сите преферираме реална физичка, романтична средба. Но сепак не треба да гледаме со предрасуди и на овој вид на состанување. Како што би кажала една наша повозрасна читателка „Кога се среќавале преку стројници од другото село, не било поарно“. Така е, секој си ја наоѓа среќата каде што му одговара.

Услови за преземање на содржината
Објавите на nea.mk се оригинални содржини креирани од нашите автори. Забрането е преземање без согласност од nea.mk и без споделување на линк до нашата платформа.
НЕА
НЕА
НЕА е автор на најразлични содржини. Целта е да ги забавуваме сите девојки од сите возрасти, но и да зборуваме за сериозни теми кои ги интересираат. НЕА може да биде секоја девојка од нашиот тим, немаме цел да напаѓаме, само да шириме љубов и „Girl power“!
- реклама -

Must Read

Ресторан „Lоve“: Од ова лето во Скопје ќе уживаме под магично ѕвездено небо!

Ова лето во Скопје, започнува Вашата и наша вкусна приказна наречена „Løve“ (Лав). Тимот на веќе добро познатиот – Аlikas Wedding Center отвора нов...

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина.

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина. Успешната приказна на брендот Халкбанк АД Скопје, која започна на...

Маја готви од А до Ш: Ч како чорбица во три бои

Стигнати сме до чудни букви, буквата Ч е денес на ред. Ч- ЧУДО! Така беше на бушава азбука! Кај мене е Ч- Чораба –...

Поврзани објави

Ресторан „Lоve“: Од ова лето во Скопје ќе уживаме под магично ѕвездено небо!

Ова лето во Скопје, започнува Вашата и наша вкусна приказна наречена „Løve“ (Лав). Тимот на веќе добро познатиот – Аlikas Wedding Center отвора нов...

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина.

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина. Успешната приказна на брендот Халкбанк АД Скопје, која започна на...

Маја готви од А до Ш: Ч како чорбица во три бои

Стигнати сме до чудни букви, буквата Ч е денес на ред. Ч- ЧУДО! Така беше на бушава азбука! Кај мене е Ч- Чораба –...

Зошто носиме фармерки на 28 Април – ден за борба против сексуалното насилство

Секоја година на последна среда од месец април се обележува т.н. Denim Day чија цел е да придонесе во капањата за подигање на свесност...

Поврзани објави

Ресторан „Lоve“: Од ова лето во Скопје ќе уживаме под магично ѕвездено небо!

Ова лето во Скопје, започнува Вашата и наша вкусна приказна наречена „Løve“ (Лав). Тимот на веќе добро познатиот – Аlikas Wedding Center отвора нов...

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина.

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина. Успешната приказна на брендот Халкбанк АД Скопје, која започна на...

Маја готви од А до Ш: Ч како чорбица во три бои

Стигнати сме до чудни букви, буквата Ч е денес на ред. Ч- ЧУДО! Така беше на бушава азбука! Кај мене е Ч- Чораба –...

Напишете коментар

Ова поле е задолжително!
Внесете го вашето вашето име!