Ресторан „Lоve“: Од ова лето во Скопје ќе уживаме под магично ѕвездено небо!

Ова лето во Скопје, започнува Вашата и наша вкусна приказна наречена „Løve“ (Лав). Тимот на веќе добро познатиот – Аlikas Wedding Center отвора нов...

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина.

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина. Успешната приказна на брендот Халкбанк АД Скопје, која започна на...

Маја готви од А до Ш: Ч како чорбица во три бои

Стигнати сме до чудни букви, буквата Ч е денес на ред. Ч- ЧУДО! Така беше на бушава азбука! Кај мене е Ч- Чораба –...

Зошто носиме фармерки на 28 Април – ден за борба против сексуалното насилство

Секоја година на последна среда од месец април се обележува т.н. Denim Day чија цел е да придонесе во капањата за подигање на свесност...

Прашај пријателка: 3 девојки споделија како ја негуваат својата кожа

Често на социјални медиуми гледаме најразлични рутини за нега на кожа. Тие се во 2, 3, 5, 10... 1000 чекори. Од друга страна има...

5 работи кои девојката на шалтер би сакала да ги знаете

И ние во nea.mk, како и вие имаме неколку другарки кои работат во банка, на шалтер и секојдневно се соочуваат со „интересни“ ситуации. Ги замоливме да ни кажат кои се 5те работи што би сакале нивните клиенти да ги знаат.

Ни кажаа и повеќе од 5, но ова е нашиот избор:

  1. И за само да прашате, треба да почекате во ред.

Нам не ни менува кого ќе го услужиме прв, бидејќи секако сите ќе дојдат на ред. Но она што е проблем е редот, кој е многу важно да го има. Често поради еден „фраер“ кој сака „само да праша“, се случува апсолутен хаос, кавги и слично, па така сите подолго чекаат. Знаеме и разбираме дека Ви се брза, но реално на сите им се брза. Никој не сака да го помине денот во ред, а уште помалку во објаснувања за тоа кој е на ред.

  1. Не се јаде многу лук пред одење во банка. Препорачливо е и да нема 24 часа и од последното туширање.

Секако дека сите сакаме да јадеме пинџурче со лукче, макалце и слично (дури и ние банкарите), но убаво е да се внимава да не е непосредно пред одењето во банка, која е најчесто во затворен простор. Туширањето е објаснето, тоа е тоа. Мора да признаеме дека ситуацијата е многу подобра откако носиме маски.

  1. Не можеме да Ви помогнеме ако немате лична карта.

Откако ќе донесете документ за идентификација, со задоволство ќе ги завршиме сите итни работи. Важно е да разберете дека работиме со пари и тоа што бараме документи за идентификација Ве штити и Вас и Вашите пари. Доколку не е така би можел секој да дојде и да се претстави со Ваше име. Кога ќе размислиме така, не е толку наивно тоа со личните карти, нели? Па затоа, колку и да не „шармирате“, тешко дека ќе помине.

  1. Колешките имаат право на пауза.

Верувале или не, како и вие, така и ние имаме право на 30 минутна пауза… Со тоа што во најголем дел од банките, тоа значи 30 минути, прецизно, ни минута повеќе. Најчесто внимаваме доколку една колешка или колега е на пауза, да има друг кој би Ве услужил. Тие 30 минути се нашата единствена пауза, значи најмалку 7 часа и 30 минути сме Ви целосно посветени.

  1. Не може да земете чекче за баба Ви, иако е многу стара.

Сите баби се стари, а ние за жал не можеме да Ви издадеме чекче без нивно присуство. Има начини со полномошно, потврди и слични легални алатки да им помогнете на Вашите блиски. Но како што кажавме и во точка 3. Овие правила се и за Ваша заштита.

Бонус информација: Ако повеќе викате редот нема побргу да оди.

Тоа е тоа. Ако Ви се брза, подобро е да не викате, како не би се трошело времето во објаснување. Ни нам не ни се омилени долгите редови, верувајте!

Текстот е напишан на шега, низ другарски разговори. Но, викаат во секоја шега има 50% вистина. Па… следниот пат кога ќе застанете на шалтер, сетете се на овие мини правила.

Услови за преземање на содржината
Објавите на nea.mk се оригинални содржини креирани од нашите автори. Забрането е преземање без согласност од nea.mk и без споделување на линк до нашата платформа.
НЕА
НЕА
НЕА е автор на најразлични содржини. Целта е да ги забавуваме сите девојки од сите возрасти, но и да зборуваме за сериозни теми кои ги интересираат. НЕА може да биде секоја девојка од нашиот тим, немаме цел да напаѓаме, само да шириме љубов и „Girl power“!
- реклама -

Must Read

Ресторан „Lоve“: Од ова лето во Скопје ќе уживаме под магично ѕвездено небо!

Ова лето во Скопје, започнува Вашата и наша вкусна приказна наречена „Løve“ (Лав). Тимот на веќе добро познатиот – Аlikas Wedding Center отвора нов...

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина.

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина. Успешната приказна на брендот Халкбанк АД Скопје, која започна на...

Маја готви од А до Ш: Ч како чорбица во три бои

Стигнати сме до чудни букви, буквата Ч е денес на ред. Ч- ЧУДО! Така беше на бушава азбука! Кај мене е Ч- Чораба –...

Поврзани објави

Ресторан „Lоve“: Од ова лето во Скопје ќе уживаме под магично ѕвездено небо!

Ова лето во Скопје, започнува Вашата и наша вкусна приказна наречена „Løve“ (Лав). Тимот на веќе добро познатиот – Аlikas Wedding Center отвора нов...

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина.

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина. Успешната приказна на брендот Халкбанк АД Скопје, која започна на...

Маја готви од А до Ш: Ч како чорбица во три бои

Стигнати сме до чудни букви, буквата Ч е денес на ред. Ч- ЧУДО! Така беше на бушава азбука! Кај мене е Ч- Чораба –...

Зошто носиме фармерки на 28 Април – ден за борба против сексуалното насилство

Секоја година на последна среда од месец април се обележува т.н. Denim Day чија цел е да придонесе во капањата за подигање на свесност...

Поврзани објави

Ресторан „Lоve“: Од ова лето во Скопје ќе уживаме под магично ѕвездено небо!

Ова лето во Скопје, започнува Вашата и наша вкусна приказна наречена „Løve“ (Лав). Тимот на веќе добро познатиот – Аlikas Wedding Center отвора нов...

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина.

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина. Успешната приказна на брендот Халкбанк АД Скопје, која започна на...

Маја готви од А до Ш: Ч како чорбица во три бои

Стигнати сме до чудни букви, буквата Ч е денес на ред. Ч- ЧУДО! Така беше на бушава азбука! Кај мене е Ч- Чораба –...

Напишете коментар

Ова поле е задолжително!
Внесете го вашето вашето име!