Ресторан „Lоve“: Од ова лето во Скопје ќе уживаме под магично ѕвездено небо!

Ова лето во Скопје, започнува Вашата и наша вкусна приказна наречена „Løve“ (Лав). Тимот на веќе добро познатиот – Аlikas Wedding Center отвора нов...

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина.

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина. Успешната приказна на брендот Халкбанк АД Скопје, која започна на...

Маја готви од А до Ш: Ч како чорбица во три бои

Стигнати сме до чудни букви, буквата Ч е денес на ред. Ч- ЧУДО! Така беше на бушава азбука! Кај мене е Ч- Чораба –...

Зошто носиме фармерки на 28 Април – ден за борба против сексуалното насилство

Секоја година на последна среда од месец април се обележува т.н. Denim Day чија цел е да придонесе во капањата за подигање на свесност...

Прашај пријателка: 3 девојки споделија како ја негуваат својата кожа

Често на социјални медиуми гледаме најразлични рутини за нега на кожа. Тие се во 2, 3, 5, 10... 1000 чекори. Од друга страна има...

Што реално ни треба за продолжен викенд на плажа?

Се! Не знам за вас, ама авторката на текстов – јас се пакувам целосно различно за викенд и за ПРОДОЛЖЕН викенд. За викенд може да ме собере во ранец, ама за продолжен викенд… Тоа е сосема друга приказна.Тој 1 ден плус во мене буди класична инфлуенсерка, па така ако за 2 дена носам ранец, за 3 дена го пакувам најголемиот куфер кој го имам. Истиот зафаќа простор колку половина од мојот плакар, затоа што во него и буквално го собирам пола плакар. Ако и ти/Вие го делите мојот проблем, мислам дека овие совети ќе ни помогнат на двете.

Како да планираме?

Лесно, со список. Запишете што Ви треба, и смислете комбинации за облекување однапред. Знам дека Ве мрзи, ама ќе си бидете благодарни кога ќе стигнете. А и тие со кои патувате ќе ви бидат благодарни што нема да се спремате цела вечност.

  1. Облека

Што ќе носите на плажа секој ден?

Може да е едно фустанче, маица и шорц/сукњичка и/или фенси наметка.

Сеедно потребни ви се од 1 до 3 парчиња облека вкупно за три дена на плажа.

Што ќе носите навечер?

Со коронава, пижами! Но во нормални услови не е лошо да се испланира и ова. Доколку излегувате може да земете некој фустан или комбинации кои се опуштени, но повечерни. Доколку седите на плажа(или во двор/на тераса) земете удобна облека (и така ништо не се гледа навечер), и задолжително јакна или наметка! Односно уште 1-5 парчиња облека.

Важно! Имајте план! Макар и тоа да биде дека секој ден на плажа ќе го носите истото удобно фустанче и вечерта истите тренерки. Само така нема да носите непотребни глупости.

  1. Обувки

Апостолки, патики (или мокасини, балетанки…)  + сандали (за средување)

Бонус совет: Проверете ја временската прогноза! (знам дека е тоа нормално, ама може да заборавите)

  1. Хигиена, козметика и ситници

Во продолжение е мојот список:

Четка и паста за заби – морав да кажам, „другарка“ ги има заборавено еднаш… а таа другарка сум јас; Крема за сончање; Крема за лице (за после сончање); Купка/шампон за коса (може да биде и едно, ако мажите така живеат можеме и ние на еден викенд?); Чешал/четка); Ластичиња/штипки за коса – ако имате долга коса знаете зошто; Лабело, лесна пудра и маскара само ако ептен морате!

Не земајте пегла за коса и фен за џабе. Плажа-фризурата е секси, а може да направите и надворешни плетенки (кои исто се секси и нема да јадете прамени коса при најмало ветерче).

  1. Долна облека и пижами.

3 пара гаќички, едно прслуче и пижами (или промотивните маици во кои спиете). Ако сте љубители на секси облека, горенаведените ќе заземат уште помал простор.

А, да – прслукот не е задолжителен!

  1. Наочари, ташна за плажа/ранец (со кој/а може и да патувате).
  2. И НАЈВАЖНО!!! – Земете купачи! Освен ако не одите на нудистички плажи, во тој случај можете и без нив.

Вкупно: 3-7 парчиња облека (фустанче, 2 маички, фармерки/хеланки, шорцеви и „нешто за ако залади“), долна облека и пижами; 1 несесер; КУПАЧИ!; Наочари и ранец/ташна. Секогаш ќе направиме место и за добра книга!

Тоа е тоа. Три дена се. И јас не го разбирав ова додека мојот партнер не одлучи да одиме на продолжен викенд со мотор. И така моравме двајцта за се спакуваме во ранци, можно е девојки! Само треба да се сака.

Услови за преземање на содржината
Објавите на nea.mk се оригинални содржини креирани од нашите автори. Забрането е преземање без согласност од nea.mk и без споделување на линк до нашата платформа.
НЕА
НЕА
НЕА е автор на најразлични содржини. Целта е да ги забавуваме сите девојки од сите возрасти, но и да зборуваме за сериозни теми кои ги интересираат. НЕА може да биде секоја девојка од нашиот тим, немаме цел да напаѓаме, само да шириме љубов и „Girl power“!
- реклама -

Must Read

Ресторан „Lоve“: Од ова лето во Скопје ќе уживаме под магично ѕвездено небо!

Ова лето во Скопје, започнува Вашата и наша вкусна приказна наречена „Løve“ (Лав). Тимот на веќе добро познатиот – Аlikas Wedding Center отвора нов...

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина.

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина. Успешната приказна на брендот Халкбанк АД Скопје, која започна на...

Маја готви од А до Ш: Ч како чорбица во три бои

Стигнати сме до чудни букви, буквата Ч е денес на ред. Ч- ЧУДО! Така беше на бушава азбука! Кај мене е Ч- Чораба –...

Поврзани објави

Ресторан „Lоve“: Од ова лето во Скопје ќе уживаме под магично ѕвездено небо!

Ова лето во Скопје, започнува Вашата и наша вкусна приказна наречена „Løve“ (Лав). Тимот на веќе добро познатиот – Аlikas Wedding Center отвора нов...

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина.

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина. Успешната приказна на брендот Халкбанк АД Скопје, која започна на...

Маја готви од А до Ш: Ч како чорбица во три бои

Стигнати сме до чудни букви, буквата Ч е денес на ред. Ч- ЧУДО! Така беше на бушава азбука! Кај мене е Ч- Чораба –...

Зошто носиме фармерки на 28 Април – ден за борба против сексуалното насилство

Секоја година на последна среда од месец април се обележува т.н. Denim Day чија цел е да придонесе во капањата за подигање на свесност...

Поврзани објави

Ресторан „Lоve“: Од ова лето во Скопје ќе уживаме под магично ѕвездено небо!

Ова лето во Скопје, започнува Вашата и наша вкусна приказна наречена „Løve“ (Лав). Тимот на веќе добро познатиот – Аlikas Wedding Center отвора нов...

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина.

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина. Успешната приказна на брендот Халкбанк АД Скопје, која започна на...

Маја готви од А до Ш: Ч како чорбица во три бои

Стигнати сме до чудни букви, буквата Ч е денес на ред. Ч- ЧУДО! Така беше на бушава азбука! Кај мене е Ч- Чораба –...

Напишете коментар

Ова поле е задолжително!
Внесете го вашето вашето име!