Ресторан „Lоve“: Од ова лето во Скопје ќе уживаме под магично ѕвездено небо!

Ова лето во Скопје, започнува Вашата и наша вкусна приказна наречена „Løve“ (Лав). Тимот на веќе добро познатиот – Аlikas Wedding Center отвора нов...

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина.

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина. Успешната приказна на брендот Халкбанк АД Скопје, која започна на...

Маја готви од А до Ш: Ч како чорбица во три бои

Стигнати сме до чудни букви, буквата Ч е денес на ред. Ч- ЧУДО! Така беше на бушава азбука! Кај мене е Ч- Чораба –...

Зошто носиме фармерки на 28 Април – ден за борба против сексуалното насилство

Секоја година на последна среда од месец април се обележува т.н. Denim Day чија цел е да придонесе во капањата за подигање на свесност...

Прашај пријателка: 3 девојки споделија како ја негуваат својата кожа

Често на социјални медиуми гледаме најразлични рутини за нега на кожа. Тие се во 2, 3, 5, 10... 1000 чекори. Од друга страна има...

„Рецепти“ за нега на лице од баба

Секој кој има баба, знае барем еден ваков „рецепт“ за убавина со намирници од кујната. Ова се нашите омилени…

Речиси за сите има и официјални истражувања, разбивања на „митови“ и тестирања. Но едно е сигурно овие рецепти го поминале тестот на времето.

Јогурт

Да, толку. Само јогурт или кисело млеко. Толку е едноставно, поради габичките кои ги содржи, млечните киселини и мастите ја храни кожата. Можеби е плaсибо ефект, но се сомневаме. Едноставно е, мачкате јогурт или кисело млеко на лицето, како маска. Откако ќе се исуши го отстранувате. Звучи чудно, ама функционира! Според оние кои го користат помага при намалување на првите бори. Ова може да се прави и неколку пати во неделата, нема лимит. Може да се додаде и малку мед, но не е неопходно.

Мед, маслиново и лимон

Комбинацијата е интересна, но нема зошто да не функционира. Медот и маслиновото му даваат маснотија за лицето, додека лимонот додава витамин Ц. Не е потребна преголема количина, само колку да се намачка на лицето. Нека отстои 15тина минути и тоа е тоа. Доколку имате посува кожа можа да користите и жолчка од јајце. Исто како и на косата, така и на кожата ќе и даде сјај.

Палента или кафе и маслиново масло како пилинг

Оваа идеја ни беше дадена од долгогодишен козметиколог (козметичар), ја пробавме и не е лошо. Особено кога немате пилинг, а ви треба тоа чувство.

Ленено семе и вода

Лажичка од семето се остава да отстои во вода неколку часа (може додека сте на работа или на факултет), потоа се прецедува течноста, треба да има „лигава“ структура. И добивате интересна маска која затегнува.

Ние ги пробавме овие „рецепти“ за убавина и не се лоши. Секако дека се само додаток во дневната рутина во која најважна улога игра правилното чистење на кожата, па потоа се останато. Се надеваме дека ќе ви се допаднат, пишете ни коментар доколку ги пробате, а и ако имате предлози за „бабини рецепти“ кои ги обожавате!

Секако доколку имате чувствителна кожа или алергии посоветувајте се со вашиот дерматолог.

Услови за преземање на содржината
Објавите на nea.mk се оригинални содржини креирани од нашите автори. Забрането е преземање без согласност од nea.mk и без споделување на линк до нашата платформа.
НЕА
НЕА
НЕА е автор на најразлични содржини. Целта е да ги забавуваме сите девојки од сите возрасти, но и да зборуваме за сериозни теми кои ги интересираат. НЕА може да биде секоја девојка од нашиот тим, немаме цел да напаѓаме, само да шириме љубов и „Girl power“!
- реклама -

Must Read

Ресторан „Lоve“: Од ова лето во Скопје ќе уживаме под магично ѕвездено небо!

Ова лето во Скопје, започнува Вашата и наша вкусна приказна наречена „Løve“ (Лав). Тимот на веќе добро познатиот – Аlikas Wedding Center отвора нов...

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина.

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина. Успешната приказна на брендот Халкбанк АД Скопје, која започна на...

Маја готви од А до Ш: Ч како чорбица во три бои

Стигнати сме до чудни букви, буквата Ч е денес на ред. Ч- ЧУДО! Така беше на бушава азбука! Кај мене е Ч- Чораба –...

Поврзани објави

Ресторан „Lоve“: Од ова лето во Скопје ќе уживаме под магично ѕвездено небо!

Ова лето во Скопје, започнува Вашата и наша вкусна приказна наречена „Løve“ (Лав). Тимот на веќе добро познатиот – Аlikas Wedding Center отвора нов...

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина.

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина. Успешната приказна на брендот Халкбанк АД Скопје, која започна на...

Маја готви од А до Ш: Ч како чорбица во три бои

Стигнати сме до чудни букви, буквата Ч е денес на ред. Ч- ЧУДО! Така беше на бушава азбука! Кај мене е Ч- Чораба –...

Зошто носиме фармерки на 28 Април – ден за борба против сексуалното насилство

Секоја година на последна среда од месец април се обележува т.н. Denim Day чија цел е да придонесе во капањата за подигање на свесност...

Поврзани објави

Ресторан „Lоve“: Од ова лето во Скопје ќе уживаме под магично ѕвездено небо!

Ова лето во Скопје, започнува Вашата и наша вкусна приказна наречена „Løve“ (Лав). Тимот на веќе добро познатиот – Аlikas Wedding Center отвора нов...

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина.

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина. Успешната приказна на брендот Халкбанк АД Скопје, која започна на...

Маја готви од А до Ш: Ч како чорбица во три бои

Стигнати сме до чудни букви, буквата Ч е денес на ред. Ч- ЧУДО! Така беше на бушава азбука! Кај мене е Ч- Чораба –...

Напишете коментар

Ова поле е задолжително!
Внесете го вашето вашето име!