Ресторан „Lоve“: Од ова лето во Скопје ќе уживаме под магично ѕвездено небо!

Ова лето во Скопје, започнува Вашата и наша вкусна приказна наречена „Løve“ (Лав). Тимот на веќе добро познатиот – Аlikas Wedding Center отвора нов...

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина.

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина. Успешната приказна на брендот Халкбанк АД Скопје, која започна на...

Маја готви од А до Ш: Ч како чорбица во три бои

Стигнати сме до чудни букви, буквата Ч е денес на ред. Ч- ЧУДО! Така беше на бушава азбука! Кај мене е Ч- Чораба –...

Зошто носиме фармерки на 28 Април – ден за борба против сексуалното насилство

Секоја година на последна среда од месец април се обележува т.н. Denim Day чија цел е да придонесе во капањата за подигање на свесност...

Прашај пријателка: 3 девојки споделија како ја негуваат својата кожа

Често на социјални медиуми гледаме најразлични рутини за нега на кожа. Тие се во 2, 3, 5, 10... 1000 чекори. Од друга страна има...

За сите љубители на растенијата: Време е за пролетно будење!

Дали конечно дојде пролет или пак ќе не изненади априлскиот снег?

Вообичаено пролетната сезона ја започнуваме кон крајот на февруари и почеток на март кога денот станува подолг, температурите потопли, сонцето сјаее посветло, а растенијата почнуваат да се будат и ни даваат знаци дека треба да превземеме активности околку нив.

Кокичето е предвесникот на будењето па потоа зумбулите, нарцисите и лалињата, затоа и секоја градина треба да има по некој примерок од овие видови уште еднаш да не потсетaт дeка пролетта е на прагот. За среќа садењето луковици повторно станува тренд, а нив можеме да ги најдеме и засадиме во текот на целата година.

Овој период е совршен за расчистување на градините, освежување на постоечкото зеленило и обновување на сите зелени површини. Во зелени површини ги подразбираме и растенијата во домот и на балконите и во дворовите.

Ако ги следиме следните чекори никогаш нема да згрешиме:

Прв чекор дезинфекција, чистење на зимските остатоци, отстранување на мртви листови или цели растенија. Периодов е совршен за будење на целата природа и има одлични услови за развој на инсекти, бактерии и болести, затоа создавањето на чиста површина е многу битно. За собните растенија се препорачува почесто проветрување, внимателно набљудување, а по можност и дезинфекција (3% хидроген). За надворешните растенија се препорачува ослободување на површинскиот слој на земјата за да растенијата дишат и кроење за подобар развој и раст.

Втор чекор е промена на супстратот во кој живеат, поткопување, пресадување, додавање хумус, тресет и подобрувачи на почвени својства. Најчесто почвата во која живеат нашите растенија е промиена од наводнувањето, застоена, истрошена и осиормашена од зимскиот период или периодот на мирување. На собните растенија треба да им направиме простор за растење па затоа ги пресадуваме во малку поголема саксија од постоечката (1 или 2 броја поголема, не предолема или дупла), во чист и хранлив супстрат со убав дренажен слој или компонента на подобрувач на почва (минерали со различна гранулација – перлит, зеолит и сл.). Надворешните растенија кои живеат во ограничени површини, саксии или жардињери исто така треба да бидат обновени или дополнети со нова земја, а оние кои се насадени директно во земја треба да се поткопаат.

Трет чекор стабилизација и наѓубрување. Кога ќе ги направиме првиот и вториот чекор сметаме дека сите растенија се здрави и спремни за периодот што следи. Тогаш започнуваме со наѓубрување. Накратко ќе објасниме кога и со какви ѓубрива се дружиме. NPK е главниот состав на ѓубривата и во зависност од бројката на секоја компонента одредуваме период на апликација. На пакувањата кои се во тврда или течна состојба секогаш пишува колкав е односот на NPK и во која количина вода се раствараат. Ние треба само да знаеме дека:

N Nitrogen азотот e за зелените површини на растението, зазеленување (NPK е пр.20-10-10)

P Phosphorus фосфорот е за силни корења и помош за генерирање на цвет и семе (NPK 10-30-10)

K Kalium калиумот се залага за здравјето на целото растение и обезбедува отпорност на разни болести поврзани со растението (пр. NPK 10-10-40). Значи прво прихрануваме со ѓубриво на база на N, па редоследно P во време на цветање за да го врзе цветот и на крај со K. Ѓубрењето можеме да го повторуваме барем еднаш месечно за надворешните растенија и еднаш неделно за собните растенија.

Четврт чекор: САДЕЊЕ САДЕЊЕ И САДЕЊЕ! Можеме да садиме во текот на целата година, единствено што треба да направиме е убаво да полееме по садењето.

The glory of gardening: hands in the dirt, head in the sun, heart with nature. To nurture a garden is to feed not just the body, but the soul. – Alfred Austin

Ќе се сложиме дека конечно дојде време за најубавото пролетно будење, во кое ќе ги разбудиме и растенијата и насмевките на нашите лица. Зарем има поубаво чувство од тоа да си пиеме кафенце во нашиот зелен дом или градина.

А во меѓувреме уживајте во оваа галерија од пролетното будење во Плантопија

Услови за преземање на содржината
Објавите на nea.mk се оригинални содржини креирани од нашите автори. Забрането е преземање без согласност од nea.mk и без споделување на линк до нашата платформа.
Александра Ефтимовска
Александра Ефтимовска
Александра Ефтимовска е нашата дежурна билкарка. Таа толку ги сака растенијата и природата што одлучива да магистрира во областа заштита на природата, пред тоа станува шумски инженер и да работи пејсажна архитектура. Александра е и сопственичка „Плантопија“ - омилениот центар за растенија.
- реклама -

Must Read

Ресторан „Lоve“: Од ова лето во Скопје ќе уживаме под магично ѕвездено небо!

Ова лето во Скопје, започнува Вашата и наша вкусна приказна наречена „Løve“ (Лав). Тимот на веќе добро познатиот – Аlikas Wedding Center отвора нов...

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина.

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина. Успешната приказна на брендот Халкбанк АД Скопје, која започна на...

Маја готви од А до Ш: Ч како чорбица во три бои

Стигнати сме до чудни букви, буквата Ч е денес на ред. Ч- ЧУДО! Така беше на бушава азбука! Кај мене е Ч- Чораба –...

Поврзани објави

Ресторан „Lоve“: Од ова лето во Скопје ќе уживаме под магично ѕвездено небо!

Ова лето во Скопје, започнува Вашата и наша вкусна приказна наречена „Løve“ (Лав). Тимот на веќе добро познатиот – Аlikas Wedding Center отвора нов...

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина.

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина. Успешната приказна на брендот Халкбанк АД Скопје, која започна на...

Маја готви од А до Ш: Ч како чорбица во три бои

Стигнати сме до чудни букви, буквата Ч е денес на ред. Ч- ЧУДО! Така беше на бушава азбука! Кај мене е Ч- Чораба –...

Зошто носиме фармерки на 28 Април – ден за борба против сексуалното насилство

Секоја година на последна среда од месец април се обележува т.н. Denim Day чија цел е да придонесе во капањата за подигање на свесност...

Поврзани објави

Ресторан „Lоve“: Од ова лето во Скопје ќе уживаме под магично ѕвездено небо!

Ова лето во Скопје, започнува Вашата и наша вкусна приказна наречена „Løve“ (Лав). Тимот на веќе добро познатиот – Аlikas Wedding Center отвора нов...

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина.

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина. Успешната приказна на брендот Халкбанк АД Скопје, која започна на...

Маја готви од А до Ш: Ч како чорбица во три бои

Стигнати сме до чудни букви, буквата Ч е денес на ред. Ч- ЧУДО! Така беше на бушава азбука! Кај мене е Ч- Чораба –...

Напишете коментар

Ова поле е задолжително!
Внесете го вашето вашето име!