Ресторан „Lоve“: Од ова лето во Скопје ќе уживаме под магично ѕвездено небо!

Ова лето во Скопје, започнува Вашата и наша вкусна приказна наречена „Løve“ (Лав). Тимот на веќе добро познатиот – Аlikas Wedding Center отвора нов...

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина.

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина. Успешната приказна на брендот Халкбанк АД Скопје, која започна на...

Маја готви од А до Ш: Ч како чорбица во три бои

Стигнати сме до чудни букви, буквата Ч е денес на ред. Ч- ЧУДО! Така беше на бушава азбука! Кај мене е Ч- Чораба –...

Зошто носиме фармерки на 28 Април – ден за борба против сексуалното насилство

Секоја година на последна среда од месец април се обележува т.н. Denim Day чија цел е да придонесе во капањата за подигање на свесност...

Прашај пријателка: 3 девојки споделија како ја негуваат својата кожа

Често на социјални медиуми гледаме најразлични рутини за нега на кожа. Тие се во 2, 3, 5, 10... 1000 чекори. Од друга страна има...

А1 Македонија ја одржа третата годишна конференција “Women in Digital 2021”

Скопје, 9 април 2021г. – Третата годишна конференција Women in Digital 2021во организација на А1 Македонија која се одржа вчера во целосно онлајн формат отвори повеќе прашања, но и понуди одговори за повеќе теми поврзани со вештачката интелигенција, автоматизацијата и потребните вештини.

На учесниците добредојде им посака Методија Мирчев Извршниот директор на А1 Македонија кој ја истакна важноста од дигитализацијата и родовата инклузивност. „Би сакал да истакнам дека ми претставува огромна чест што сум дел од компанија која во својот тим има 51% жени и повеќе од 42% жени на раководни позиции. Овие податоци се потврда на огромната улога која ја имаат жените во дигитализацијата на општеството. Темите на годинешната конференцијата се вештачката интелигенција и автоматизацијата. А1 Македонија е компанија која е свесна за можностите кои ни ги нудат овие технологии и кои се придобивките од автоматизацијата за нашето работење но и како вештачката интелигенција може да даде придонес за корисниците. Токму затоа го развивме виртуелниот чет-бот Славчо кој со помош на вештачка интелигенција може да разговара со корисниците и да им даде целосна поддршка за брзо и едноставно користење на нашите услуги. Покрај Славчо во компанијата имаме развиено и користиме роботи кои ни помагаат во автоматизацијата на интерните процеси.“ – истакна Мирчев.

Свое излагање имаше и Јетон Шаќири, Министер за информатичко општество и администрација кој ја истакна заложбата на владата за дигитализација на процесите во општеството како и важноста на вклученоста на жените во овие процеси.

Говорничката Ана Симиќ – Раководителка за маркетинг автоматизација и дигитална трансформација во А1 Телеком Австрија Групација даде свој осврт на темата што значи притисокот на дигиталната трансформација и како податоците и AI алатките ќе ни помогнат во решавање на модерните проблеми.

Панел дискусијата во која учествуваа истакнати жени-професионалци од македонски и странски компании понуди одговори на важни прашања и соодветни решенија. На темите дискутираа: Ивана Доневска, Извршна директорка, USAA банка Чикаго, Симона Атанасовска, CodeWell AI Македонија, Ирена Ивановска, Семос Едукација Македонија и Маја Милосавлевска Наумовска, А1 Македонија. Панелистките дискутираа за брзиот напредок на вештачката интелигенција во овие времиња и колку таа е присутна во нашите животи. Се дискутираше за пристапот кој го имаат локалните и глобалните компании кон вештачката интелигенција и работните вештини на новото време.

Верица Јорданова од inovativnost.mk и модераторка на годинешната конференција, ја истакна важноста од организација на ваков вид настани потенцирајќи дека тие се од витална важност за дигиталната едукација и модернизација на бизнис секторот.

Со конференцијата Women in Digital која е во мапата на редовни активности на А1 Македонија, компанијата ја докажува својата посветеност за подигање на свесноста за важни и актуелни теми од областа на новите технологии, нуди можност за истакнување на жените како носителки на овие процеси и ја потврдува својата заложба да биде водич на граѓаните и бизнис секторот во дигиталниот свет.

Конференцијата “Women in Digital 2021” е достапна на следниот линк.

 

Услови за преземање на содржината
Објавите на nea.mk се оригинални содржини креирани од нашите автори. Забрането е преземање без согласност од nea.mk и без споделување на линк до нашата платформа.
НЕА
НЕА
НЕА е автор на најразлични содржини. Целта е да ги забавуваме сите девојки од сите возрасти, но и да зборуваме за сериозни теми кои ги интересираат. НЕА може да биде секоја девојка од нашиот тим, немаме цел да напаѓаме, само да шириме љубов и „Girl power“!
- реклама -

Must Read

Ресторан „Lоve“: Од ова лето во Скопје ќе уживаме под магично ѕвездено небо!

Ова лето во Скопје, започнува Вашата и наша вкусна приказна наречена „Løve“ (Лав). Тимот на веќе добро познатиот – Аlikas Wedding Center отвора нов...

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина.

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина. Успешната приказна на брендот Халкбанк АД Скопје, која започна на...

Маја готви од А до Ш: Ч како чорбица во три бои

Стигнати сме до чудни букви, буквата Ч е денес на ред. Ч- ЧУДО! Така беше на бушава азбука! Кај мене е Ч- Чораба –...

Поврзани објави

Ресторан „Lоve“: Од ова лето во Скопје ќе уживаме под магично ѕвездено небо!

Ова лето во Скопје, започнува Вашата и наша вкусна приказна наречена „Løve“ (Лав). Тимот на веќе добро познатиот – Аlikas Wedding Center отвора нов...

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина.

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина. Успешната приказна на брендот Халкбанк АД Скопје, која започна на...

Маја готви од А до Ш: Ч како чорбица во три бои

Стигнати сме до чудни букви, буквата Ч е денес на ред. Ч- ЧУДО! Така беше на бушава азбука! Кај мене е Ч- Чораба –...

Зошто носиме фармерки на 28 Април – ден за борба против сексуалното насилство

Секоја година на последна среда од месец април се обележува т.н. Denim Day чија цел е да придонесе во капањата за подигање на свесност...

Поврзани објави

Ресторан „Lоve“: Од ова лето во Скопје ќе уживаме под магично ѕвездено небо!

Ова лето во Скопје, започнува Вашата и наша вкусна приказна наречена „Løve“ (Лав). Тимот на веќе добро познатиот – Аlikas Wedding Center отвора нов...

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина.

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина. Успешната приказна на брендот Халкбанк АД Скопје, која започна на...

Маја готви од А до Ш: Ч како чорбица во три бои

Стигнати сме до чудни букви, буквата Ч е денес на ред. Ч- ЧУДО! Така беше на бушава азбука! Кај мене е Ч- Чораба –...

Напишете коментар

Ова поле е задолжително!
Внесете го вашето вашето име!