Ресторан „Lоve“: Од ова лето во Скопје ќе уживаме под магично ѕвездено небо!

Ова лето во Скопје, започнува Вашата и наша вкусна приказна наречена „Løve“ (Лав). Тимот на веќе добро познатиот – Аlikas Wedding Center отвора нов...

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина.

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина. Успешната приказна на брендот Халкбанк АД Скопје, која започна на...

Маја готви од А до Ш: Ч како чорбица во три бои

Стигнати сме до чудни букви, буквата Ч е денес на ред. Ч- ЧУДО! Така беше на бушава азбука! Кај мене е Ч- Чораба –...

Зошто носиме фармерки на 28 Април – ден за борба против сексуалното насилство

Секоја година на последна среда од месец април се обележува т.н. Denim Day чија цел е да придонесе во капањата за подигање на свесност...

Прашај пријателка: 3 девојки споделија како ја негуваат својата кожа

Често на социјални медиуми гледаме најразлични рутини за нега на кожа. Тие се во 2, 3, 5, 10... 1000 чекори. Од друга страна има...

За сите идни мајки: BabyTest Plus и Advanced, најкомплетен неинвазивен пренатален тест. Достапен единствено во Авицена Лабораторија

Бременоста е еден од најубавите периоди во животот на секоја жена. Најголема грижа
и желба на секоја мајка претставува здравјето и правилниот развој на нејзиното бебе.
Голем број жени се соочуваат со многу предизвици и одлуки што треба да ги донесат,
од моментот пред зачнувањето, па сè до раѓањето на бебето. Лабораториските
тестови и лекарските прегледи се суштинска компонента во текот на секоја бременост,
тие обезбедуваат важни информации за следење на здравјето на идната мајка и на
нејзиното бебе. Нашата ДНК ги носи сите генетски информации што се потребни за добро здравје и за правилен развој. Таа постои во форма на 23 пара хромозоми во нашите клетки. Но, за време на бременоста може да се појават хромозомски абнормалности и да влијаат врз здравјето и развојот на бебето. Ваквите нарушувања не можат да се детектираат со вообичаените рутински тестови и прегледи.

Во Авицена Лабораторија е достапен BabyTest Plus и Advanced, генетски неинвазивен
пренатален тест за брза и прецизна детекција од 99.9%, на најчестите хромозомски
нарушувања кај плодот. Овој тест врши анализа на ДНК од плодот, која циркулира за
време на бременоста во крвта на мајката, и со помош на новите технологии оваа ДНК
се секвенционира и детално се анализира за можни хромозомски нарушувања кај
плодот.

Што треба да знае секоја идна мајка за BabyTest Plus/Advanced?

Се прави по 9-тата гестациска недела од бременоста, преку земање едноставен
примерок од венска крв во Авицена Лабораторија како и за секоја друга рутинска
анализа, при што со овој начин, тестот нема никаков ризик врз мајката и врз плодот.
Тестот е комплетен и ги анализира сите 24 хромозоми од човечкиот кариотип, со
висока прецизност на издадените резултати од над 99.9%, покрај останатите
детектира и трисомии на хромозоми 16 и 22 најчесто поврзани со спонтани абортуси,
го одредува полот на бебето, а постои и можност за тестирање на близначка
бременост. Верзијата BabyTest Advanced дополнително одредува 10 микроделеции, кои се поврзани со познати генетски синдроми. BabyTest Plus и Advanced се достапни на 3, 6, 9 и 12 рати. Резултатите се издаваат за 6-7 работни дена заедно со целосниот медицински извештај. За подетални информации посетете ја веб-страницата www.avicenalab.com.mk.

Текстот е објавен во соработка со Авицена Лабараторија. Во nea.mk промовираме само компании и производи кои ги сакаме и поддржуваме. 

Услови за преземање на содржината
Објавите на nea.mk се оригинални содржини креирани од нашите автори. Забрането е преземање без согласност од nea.mk и без споделување на линк до нашата платформа.
НЕА
НЕА
НЕА е автор на најразлични содржини. Целта е да ги забавуваме сите девојки од сите возрасти, но и да зборуваме за сериозни теми кои ги интересираат. НЕА може да биде секоја девојка од нашиот тим, немаме цел да напаѓаме, само да шириме љубов и „Girl power“!
- реклама -

Must Read

Ресторан „Lоve“: Од ова лето во Скопје ќе уживаме под магично ѕвездено небо!

Ова лето во Скопје, започнува Вашата и наша вкусна приказна наречена „Løve“ (Лав). Тимот на веќе добро познатиот – Аlikas Wedding Center отвора нов...

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина.

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина. Успешната приказна на брендот Халкбанк АД Скопје, која започна на...

Маја готви од А до Ш: Ч како чорбица во три бои

Стигнати сме до чудни букви, буквата Ч е денес на ред. Ч- ЧУДО! Така беше на бушава азбука! Кај мене е Ч- Чораба –...

Поврзани објави

Ресторан „Lоve“: Од ова лето во Скопје ќе уживаме под магично ѕвездено небо!

Ова лето во Скопје, започнува Вашата и наша вкусна приказна наречена „Løve“ (Лав). Тимот на веќе добро познатиот – Аlikas Wedding Center отвора нов...

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина.

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина. Успешната приказна на брендот Халкбанк АД Скопје, која започна на...

Маја готви од А до Ш: Ч како чорбица во три бои

Стигнати сме до чудни букви, буквата Ч е денес на ред. Ч- ЧУДО! Така беше на бушава азбука! Кај мене е Ч- Чораба –...

Зошто носиме фармерки на 28 Април – ден за борба против сексуалното насилство

Секоја година на последна среда од месец април се обележува т.н. Denim Day чија цел е да придонесе во капањата за подигање на свесност...

Поврзани објави

Ресторан „Lоve“: Од ова лето во Скопје ќе уживаме под магично ѕвездено небо!

Ова лето во Скопје, започнува Вашата и наша вкусна приказна наречена „Løve“ (Лав). Тимот на веќе добро познатиот – Аlikas Wedding Center отвора нов...

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина.

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина. Успешната приказна на брендот Халкбанк АД Скопје, која започна на...

Маја готви од А до Ш: Ч како чорбица во три бои

Стигнати сме до чудни букви, буквата Ч е денес на ред. Ч- ЧУДО! Така беше на бушава азбука! Кај мене е Ч- Чораба –...

Напишете коментар

Ова поле е задолжително!
Внесете го вашето вашето име!