Ресторан „Lоve“: Од ова лето во Скопје ќе уживаме под магично ѕвездено небо!

Ова лето во Скопје, започнува Вашата и наша вкусна приказна наречена „Løve“ (Лав). Тимот на веќе добро познатиот – Аlikas Wedding Center отвора нов...

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина.

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина. Успешната приказна на брендот Халкбанк АД Скопје, која започна на...

Маја готви од А до Ш: Ч како чорбица во три бои

Стигнати сме до чудни букви, буквата Ч е денес на ред. Ч- ЧУДО! Така беше на бушава азбука! Кај мене е Ч- Чораба –...

Зошто носиме фармерки на 28 Април – ден за борба против сексуалното насилство

Секоја година на последна среда од месец април се обележува т.н. Denim Day чија цел е да придонесе во капањата за подигање на свесност...

Прашај пријателка: 3 девојки споделија како ја негуваат својата кожа

Често на социјални медиуми гледаме најразлични рутини за нега на кожа. Тие се во 2, 3, 5, 10... 1000 чекори. Од друга страна има...

Инспирирани од Пансионот: Отворениот брак на Ула и Коста

Некое време откако заврши и последната сезона на Преспав одлучивме да пишуваме за темите кои серијата храбро ги обработува. Една од нив е отворениот брак. Тема за која знаеме, се шушка, но ретко навистина се зборува. Во дел од епизодите главните ликови Ула и Коста одлучуваат да го отворат бракот. Отворен брак најчесто значи своевидна дозвола за партнерите да комуницираат и да имаат сексуални или други односи со некој кој не им е партнер. Тоа не е моногамна врска, затоа што најчесто овие односи треба да бидат површни, односно да не влијаат на бракот. Тоа би била „идеалната“ замисла за отвореноста на бракот. Но, колку е тоа возможно? Не е наше да судиме, ниту пак мислиме дека било чија работа освен на брачните партнери/другари. Сепак, инспирирани од Преспав одлучивме да побараме мислење од психолог на оваа тема.

„Ако зборуваме за концептот отворен брак тогаш треба за земеме предвид дека живееме во општество кое е традиционално и конзервативно во однос на бракот и брачната заедница. Верувам дека пласирањето на ова прашање во Преспав ќе отвори интересна дискусија, која е ретка кај нас. Сосема е во ред да се согласиме дека не се согласуваме дека отворениот брак е прифатлива за сите. Работејќи со клиенти, отворениот брак (или врска) почесто сум го слушала кај клиентите од странство отколку кај нас. Отворен брак се случува кога двајцата партнери стапуваат во однос (сексуален или емотивен) со лица надвор од брачната заедница. Притоа двајцата пртнери се согласни и информирани за тоа. Колку функционира? Па не може да се каже дека секогаш функционира. Додека за некои партнери тоа точка на баланс, кај други предизвикува болка и најпосле разделба. Тука се наметнува прашањето дали е правилно? Возрасните личности сами носат одлуки за тоа како ќе го градат својот живот. Се додека никој не е доведен во опасност, кои сме ние да кажуваме на што е правилно? Дали е можно неверство во отворен брак? Не во таа форма. Но можни се лаги, љубомора и болка. Како и во секој друг љубовен однос.“ – објаснува за nea.mk психологот Бојана Петровска (Мој Психолог).

Секој си ја крои својата среќа, па така и Вие. Најважно е доколку имате блиски кои се одлучиле за нешто слично да не ги судите. Дајте им љубов и поддршка и дозволете им да ја најдат својата среќа на начинот на кој им одговара.

Услови за преземање на содржината
Објавите на nea.mk се оригинални содржини креирани од нашите автори. Забрането е преземање без согласност од nea.mk и без споделување на линк до нашата платформа.
НЕА
НЕА
НЕА е автор на најразлични содржини. Целта е да ги забавуваме сите девојки од сите возрасти, но и да зборуваме за сериозни теми кои ги интересираат. НЕА може да биде секоја девојка од нашиот тим, немаме цел да напаѓаме, само да шириме љубов и „Girl power“!
- реклама -

Must Read

Ресторан „Lоve“: Од ова лето во Скопје ќе уживаме под магично ѕвездено небо!

Ова лето во Скопје, започнува Вашата и наша вкусна приказна наречена „Løve“ (Лав). Тимот на веќе добро познатиот – Аlikas Wedding Center отвора нов...

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина.

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина. Успешната приказна на брендот Халкбанк АД Скопје, која започна на...

Маја готви од А до Ш: Ч како чорбица во три бои

Стигнати сме до чудни букви, буквата Ч е денес на ред. Ч- ЧУДО! Така беше на бушава азбука! Кај мене е Ч- Чораба –...

Поврзани објави

Ресторан „Lоve“: Од ова лето во Скопје ќе уживаме под магично ѕвездено небо!

Ова лето во Скопје, започнува Вашата и наша вкусна приказна наречена „Løve“ (Лав). Тимот на веќе добро познатиот – Аlikas Wedding Center отвора нов...

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина.

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина. Успешната приказна на брендот Халкбанк АД Скопје, која започна на...

Маја готви од А до Ш: Ч како чорбица во три бои

Стигнати сме до чудни букви, буквата Ч е денес на ред. Ч- ЧУДО! Така беше на бушава азбука! Кај мене е Ч- Чораба –...

Зошто носиме фармерки на 28 Април – ден за борба против сексуалното насилство

Секоја година на последна среда од месец април се обележува т.н. Denim Day чија цел е да придонесе во капањата за подигање на свесност...

Поврзани објави

Ресторан „Lоve“: Од ова лето во Скопје ќе уживаме под магично ѕвездено небо!

Ова лето во Скопје, започнува Вашата и наша вкусна приказна наречена „Løve“ (Лав). Тимот на веќе добро познатиот – Аlikas Wedding Center отвора нов...

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина.

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина. Успешната приказна на брендот Халкбанк АД Скопје, која започна на...

Маја готви од А до Ш: Ч како чорбица во три бои

Стигнати сме до чудни букви, буквата Ч е денес на ред. Ч- ЧУДО! Така беше на бушава азбука! Кај мене е Ч- Чораба –...

Напишете коментар

Ова поле е задолжително!
Внесете го вашето вашето име!