Ресторан „Lоve“: Од ова лето во Скопје ќе уживаме под магично ѕвездено небо!

Ова лето во Скопје, започнува Вашата и наша вкусна приказна наречена „Løve“ (Лав). Тимот на веќе добро познатиот – Аlikas Wedding Center отвора нов...

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина.

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина. Успешната приказна на брендот Халкбанк АД Скопје, која започна на...

Маја готви од А до Ш: Ч како чорбица во три бои

Стигнати сме до чудни букви, буквата Ч е денес на ред. Ч- ЧУДО! Така беше на бушава азбука! Кај мене е Ч- Чораба –...

Зошто носиме фармерки на 28 Април – ден за борба против сексуалното насилство

Секоја година на последна среда од месец април се обележува т.н. Denim Day чија цел е да придонесе во капањата за подигање на свесност...

Прашај пријателка: 3 девојки споделија како ја негуваат својата кожа

Често на социјални медиуми гледаме најразлични рутини за нега на кожа. Тие се во 2, 3, 5, 10... 1000 чекори. Од друга страна има...

Учиме: Како правилно се пополнува годишен планер?

Секоја година ги гледаме оние прекрасни планери. Дебели корици, модерни дизајни, прекрасни страници. Не потсетуваат дека новата година е блиску. Повторно имаме можност да планираме подобро, да вежбаме повеќе, да си поставиме нови (или старо-нови) цели. Едноставно ги сакаме, но како се пополнуваат? Секоја страница си има своја приказна. Планирањето со нив, треба да Ви стане навика, еден вид ритуал. Ги прашавме девојките од македонскиот бренд The Daydream.

ПОЧНЕТЕ ТУКА:

МОЈОТ ГОДИШЕН МАСТЕР ПЛАН

На оваа страница напишете ги Вашите најважни цели за 2021 и неколку чекори кои ќе Ви помогнат да стигнете до нив. Дали знаете дека доколку ги ставите Вашите цели на лист хартија: 1) шансите дека ТИЕ ќе се реализираат се пореални отколку ако останат само некаде низ Вашата глава и 2) веројатноста дека ВИЕ повеќе ќе работите кон нивно исполнување е поголема. Поставете си годишни цели, но имајте на ум дека дури и да не се реализираат Вие сте се обиделе, сте ги напишале и сте направиле чекори кон нив.

10 РАБОТИ ШТО САКАМ ДА ГИ НАПРАВАМ ЗА ПРВПАТ

Празните рамки нека бидат дополнителен мотив да остварите барем две од десетте посакувани нови работи. Испечатете и залепете си две фотографии од активностите и тие нека бидат Вашиот потсетник на фактот дека сѐ е можно со малку храброст!

YEAR AT A GLANCE

На оваа страница се впишуваат најважните датуми/моменти/обврски кои се повторуваат низ годините и ги знаете уште од започнување на годината. Родендени, дипломска, венчавка и сите важни долгорочно планирани и закажани настани. Полињата може да се искористат и како deadline за одредена цел која сакате да ја исполните до тој месец во годината што следи. Да, знаеме дека следната година е тешко да се планира, но доволно е да почнете со родендените на блиските. Тоа ќе Ве потсети да им се јавите и да ги израдувате.

 

МЕСЕЧЕН ПЛАН

Страница пред почеток на секој месец, со цел подобра систематизација и прегледност, целите се поделени во 4 сегменти. Просторот личен раст и книги е оставен на почеток на секој месец како поттик да одвоиме момент, да размислиме и запишеме што ново сакаме да научиме, истражиме и прочитаме.

МЕСЕЧНО ФИНАНСИСКО ПЛАНИРАЊЕ

Да, и ние го мразиме. Но, можеби ќе ни помогне ако пробаме да го сакаме. Планирање на месечниот буџет со дел предвидено за месечна заштеда, нека биде и мала сум која нема да ја почувствувате. На пример ако штедите само по 1000 денари месечно на крајот од годината ќе имате 12 000 денари. Тоа може да значи дополнителни пари за заслужен викенд надвор од градот, купување на квалитетни чизми или капут, купување нешто квалитетно за вашето дете, подароци на крајот од годината за сите (без да останете шворц)… Што и да е што ќе Ве направи среќни.

НЕДЕЛЕН ПРИКАЗ

Ова е тип на планер со неделен приказ. Постојат повеќе видови на планери. Но, како и да е ние мислиме дека неделно планирање е повеќе од доволно. Затоа што сепак ни дава некаква слобода. Левиот дел на страницата е оставен за важни кратки белешки од денот, а десниот дел од денот е за дневните То do обврски кои ги имаме. 😊

Има и дел за белешки на неделно ниво, пет неделни приоритети на фокус, простор за позитивна афирмација – благодарност и причина за прославување оваа недела. Табелата долу десно е habit tracker(следење на навиките) со 7 дневни полиња во кои може да се обележува напредокот и континуитетот на активноста.

ПЛАНЕР ЗА ПАТУВАЊА

Испланирајте да одите некаде. Макар и тоа да е во Македонија, па и да е на еден ден. Ќе Ви даде причина за радост и чувство дека и покрај се, имате слобода. А, кога ќе помине оваа ситуација дополнете ги датумите за земјите кои сакате да ги посетите.

Планерот е одличен подарок, за себе или за некој близок. А, еве како изгледаат најновите планери на овој македонски бренд.

Периодов кај nea.mk поддржуваме македонски продавачи, претприемачи, дизајнери и занаетчии. А и Вие може да го направите тоа, така што ќе купите нивен производ, наместо производ од некој светски гигант. Во оваа криза сите сме заедно и треба да си помогнеме, и заедно да излеземе од истата.

 

Услови за преземање на содржината
Објавите на nea.mk се оригинални содржини креирани од нашите автори. Забрането е преземање без согласност од nea.mk и без споделување на линк до нашата платформа.
НЕА
НЕА
НЕА е автор на најразлични содржини. Целта е да ги забавуваме сите девојки од сите возрасти, но и да зборуваме за сериозни теми кои ги интересираат. НЕА може да биде секоја девојка од нашиот тим, немаме цел да напаѓаме, само да шириме љубов и „Girl power“!
- реклама -

Must Read

Ресторан „Lоve“: Од ова лето во Скопје ќе уживаме под магично ѕвездено небо!

Ова лето во Скопје, започнува Вашата и наша вкусна приказна наречена „Løve“ (Лав). Тимот на веќе добро познатиот – Аlikas Wedding Center отвора нов...

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина.

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина. Успешната приказна на брендот Халкбанк АД Скопје, која започна на...

Маја готви од А до Ш: Ч како чорбица во три бои

Стигнати сме до чудни букви, буквата Ч е денес на ред. Ч- ЧУДО! Така беше на бушава азбука! Кај мене е Ч- Чораба –...

Поврзани објави

Ресторан „Lоve“: Од ова лето во Скопје ќе уживаме под магично ѕвездено небо!

Ова лето во Скопје, започнува Вашата и наша вкусна приказна наречена „Løve“ (Лав). Тимот на веќе добро познатиот – Аlikas Wedding Center отвора нов...

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина.

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина. Успешната приказна на брендот Халкбанк АД Скопје, која започна на...

Маја готви од А до Ш: Ч како чорбица во три бои

Стигнати сме до чудни букви, буквата Ч е денес на ред. Ч- ЧУДО! Така беше на бушава азбука! Кај мене е Ч- Чораба –...

Зошто носиме фармерки на 28 Април – ден за борба против сексуалното насилство

Секоја година на последна среда од месец април се обележува т.н. Denim Day чија цел е да придонесе во капањата за подигање на свесност...

Поврзани објави

Ресторан „Lоve“: Од ова лето во Скопје ќе уживаме под магично ѕвездено небо!

Ова лето во Скопје, започнува Вашата и наша вкусна приказна наречена „Løve“ (Лав). Тимот на веќе добро познатиот – Аlikas Wedding Center отвора нов...

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина.

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина. Успешната приказна на брендот Халкбанк АД Скопје, која започна на...

Маја готви од А до Ш: Ч како чорбица во три бои

Стигнати сме до чудни букви, буквата Ч е денес на ред. Ч- ЧУДО! Така беше на бушава азбука! Кај мене е Ч- Чораба –...

Напишете коментар

Ова поле е задолжително!
Внесете го вашето вашето име!