Ресторан „Lоve“: Од ова лето во Скопје ќе уживаме под магично ѕвездено небо!

Ова лето во Скопје, започнува Вашата и наша вкусна приказна наречена „Løve“ (Лав). Тимот на веќе добро познатиот – Аlikas Wedding Center отвора нов...

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина.

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина. Успешната приказна на брендот Халкбанк АД Скопје, која започна на...

Маја готви од А до Ш: Ч како чорбица во три бои

Стигнати сме до чудни букви, буквата Ч е денес на ред. Ч- ЧУДО! Така беше на бушава азбука! Кај мене е Ч- Чораба –...

Зошто носиме фармерки на 28 Април – ден за борба против сексуалното насилство

Секоја година на последна среда од месец април се обележува т.н. Denim Day чија цел е да придонесе во капањата за подигање на свесност...

Прашај пријателка: 3 девојки споделија како ја негуваат својата кожа

Често на социјални медиуми гледаме најразлични рутини за нега на кожа. Тие се во 2, 3, 5, 10... 1000 чекори. Од друга страна има...

Што значи грижата за себе? Здрави навики од 1 до 9!

Често слушаме дека е важно да се има здрав животен стил и да се грижиме за себе. Одлична реченица, но што всушност вклучува во себе? Во продолжение од 1 до 9 ќе ги споделиме здравите навики кои треба да ги практикуваме (колку можеме повеќе). Она што е важно е да се трудиме да го постигнеме тоа, сепак да не „се јадеме“ премногу ако не успееме, баш секој ден да го живееме совршено.

1 Сесија вежби дневно

Сесијата не мора да трае 1 час. Може да биде полесен тренинг, но важно е да се движиме. Не само за нашето тело туку и за нашиот ум.

2 Часа без телефон пред спиење

Ова е одличен начин да се опиштите. „Скролањето“ на социјални медиуми пред спиење често се поврзува со несоница, вознемиреност и потресеност. Пред спиење прочитајте книга, пуштете филмче, напијте се винце, слушнете се со некој кој ви е близок…

3 Оброци и 3 здрави ужинки

На овој начин нема да бидете прегладни. Кога има предолга пауза помеѓу оброците, често се јавува потреба од шеќер па јадеме нешто кое не е здраво. Ова често води и кон прејадување. Планирајте ги оброците.

4 Паузи

Паузите се важни за нашето здравје еднакво колку и работата и активноста. Одморете, истегнете го грбот, направете кратка пауза со колегите. Ќе се вратите на обврските посвежи.

5 Оброци кои вклучуваат овошје и зеленчук

Тоа не значи дека треба да јадете само овошје и зеленчук. Внесете нешто здраво во секој оброк и ужина. На пример доколку доручкувате кајгана, додајте зелена пиперка.

6 минути медитација

Повторно, дел од оние 4 паузи нека бидат и овие 6 минути. Бидете присутни во моментот и целосно опуштете се.

7 чаши вода

Да, знаеме дека не е толку лесно колку што изгледа. Но, имајте шише покрај себе цело време. Така се намалува веројатноста цел ден да не се напиете ниту чаша вода.

8 часа сон

Ова го знаете. Сите се трудиме да ги најдеме тие 8 часа. Сепак, важни се. И за убав изглед и за добро функционирање на организмот. Ако ништо друго, оваа 2020та барем добро се отспавме.

9 илјади чекори

Една од добрите страни на технологијата е тоа што не потсетува на нашите цели за здрав живот. Една од нив нека биде да направите барем 9 000 чекори дневно. Одењето е одличен тренинг, и за телото, но и за мозокот.

Знаеме дека е многу и не заборавајте да одвоите време за пријателите макар и по цена на некоја од горенаведените активности. Според еден од нашите текстови, социјалниот живот (па дури и оној преку стиминг платформа) е важен за долговечноста.

Услови за преземање на содржината
Објавите на nea.mk се оригинални содржини креирани од нашите автори. Забрането е преземање без согласност од nea.mk и без споделување на линк до нашата платформа.
НЕА
НЕА
НЕА е автор на најразлични содржини. Целта е да ги забавуваме сите девојки од сите возрасти, но и да зборуваме за сериозни теми кои ги интересираат. НЕА може да биде секоја девојка од нашиот тим, немаме цел да напаѓаме, само да шириме љубов и „Girl power“!
- реклама -

Must Read

Ресторан „Lоve“: Од ова лето во Скопје ќе уживаме под магично ѕвездено небо!

Ова лето во Скопје, започнува Вашата и наша вкусна приказна наречена „Løve“ (Лав). Тимот на веќе добро познатиот – Аlikas Wedding Center отвора нов...

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина.

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина. Успешната приказна на брендот Халкбанк АД Скопје, која започна на...

Маја готви од А до Ш: Ч како чорбица во три бои

Стигнати сме до чудни букви, буквата Ч е денес на ред. Ч- ЧУДО! Така беше на бушава азбука! Кај мене е Ч- Чораба –...

Поврзани објави

Ресторан „Lоve“: Од ова лето во Скопје ќе уживаме под магично ѕвездено небо!

Ова лето во Скопје, започнува Вашата и наша вкусна приказна наречена „Løve“ (Лав). Тимот на веќе добро познатиот – Аlikas Wedding Center отвора нов...

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина.

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина. Успешната приказна на брендот Халкбанк АД Скопје, која започна на...

Маја готви од А до Ш: Ч како чорбица во три бои

Стигнати сме до чудни букви, буквата Ч е денес на ред. Ч- ЧУДО! Така беше на бушава азбука! Кај мене е Ч- Чораба –...

Зошто носиме фармерки на 28 Април – ден за борба против сексуалното насилство

Секоја година на последна среда од месец април се обележува т.н. Denim Day чија цел е да придонесе во капањата за подигање на свесност...

Поврзани објави

Ресторан „Lоve“: Од ова лето во Скопје ќе уживаме под магично ѕвездено небо!

Ова лето во Скопје, започнува Вашата и наша вкусна приказна наречена „Løve“ (Лав). Тимот на веќе добро познатиот – Аlikas Wedding Center отвора нов...

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина.

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина. Успешната приказна на брендот Халкбанк АД Скопје, која започна на...

Маја готви од А до Ш: Ч како чорбица во три бои

Стигнати сме до чудни букви, буквата Ч е денес на ред. Ч- ЧУДО! Така беше на бушава азбука! Кај мене е Ч- Чораба –...

Напишете коментар

Ова поле е задолжително!
Внесете го вашето вашето име!