Ресторан „Lоve“: Од ова лето во Скопје ќе уживаме под магично ѕвездено небо!

Ова лето во Скопје, започнува Вашата и наша вкусна приказна наречена „Løve“ (Лав). Тимот на веќе добро познатиот – Аlikas Wedding Center отвора нов...

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина.

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина. Успешната приказна на брендот Халкбанк АД Скопје, која започна на...

Маја готви од А до Ш: Ч како чорбица во три бои

Стигнати сме до чудни букви, буквата Ч е денес на ред. Ч- ЧУДО! Така беше на бушава азбука! Кај мене е Ч- Чораба –...

Зошто носиме фармерки на 28 Април – ден за борба против сексуалното насилство

Секоја година на последна среда од месец април се обележува т.н. Denim Day чија цел е да придонесе во капањата за подигање на свесност...

Прашај пријателка: 3 девојки споделија како ја негуваат својата кожа

Често на социјални медиуми гледаме најразлични рутини за нега на кожа. Тие се во 2, 3, 5, 10... 1000 чекори. Од друга страна има...

Идеи за новогодишни подароци што може да ги направите сами

За новата година да ни биде посреќна потребно е малку. Малку креативност и малку желба и можете да ги усреќите пријателите и семејството. Периодов сите некако се отуѓивме, а со овие мали и слатни новогодишни подароци, ќе си ја стоплиме душата.

Еве ги нашите предлози:

Честитки

Направете честитки сами! Земете новогодишни фломастери или маркети, ако сте малку поспретни може и акварелни бои или водени боици и набавете подебел конец во боите на нова година. На подебел хамер исечете во која форма сакате да биде вашата честитка направете дупчиња во формата која сакате да извезете и со иглата и конецот или волнениот конец извезете ја формата, потоа напишете некоја позитивна порака која на сите би ни годела во овој период и пратете го по пошта. Нема некој што нема да се израдува на новогодишна честитка во неговото сандаче. Еве и неколку фотографии што можеби ќе ве инспирираат.

Чоколади

Не е важно колку години имаме сите се радуваме на чоколади посебно кога тие се во новогодишно пакетче! Овие чоколади што ги гледате подолу на сликите можете да си ги направите дома. Купете чоколади црно, бело, млечно стопете ги на пареа и поставете ги на тава со хартија за печење. Направете ја посакуваната форма или обичен правоаголник кој подоцна ќе го исечете на коцки или неправилни форми. Можете и да ги помешате чоколадите и да ги исшарате со обична чепкалка за заби и да добиете шарено чоколадо. Украсете ги со што сакате овошје, бонбони… и ставете ги во фрижидер или замрзивач. Кога ке се изладат убаво исечете ги, уште поубаво ке се сечат ако ножот е топол, така ке добиете поправилни форми. Спакувајте ги и вашиот подарок е спремен.

Чај

Есен и зима се оние годишни времиња кога чајот ни е омилен пијалок посебно во домашни услови со добро филмче или книга и неколку свеќички. Зашто да не направиме новогодишен чај за нашите најблиски кога е толку лесно. Во мали теглички ставете мешавина од чаеви какви што највеќе би им се сфиѓало на тие што им го подарувате, додадете стапче цимет во тегличката и суви овошја. Затворете ја тегличката заврзете коноп и некое гранче бор или оние новогодишни лижафчиња и подарокот е готов да израдува и да ја направи оваа зима поубава и помиризлива.

 

Ајде да ја завршиме оваа година подобро. Заедно и кога сме на далечина. Направете некого среќен, не е потребно многу!

 

 

 

 

Услови за преземање на содржината
Објавите на nea.mk се оригинални содржини креирани од нашите автори. Забрането е преземање без согласност од nea.mk и без споделување на линк до нашата платформа.
Ана Банана
Ана Банана
Ана е архитектка, во слободно време изработува накит, пие розе и пазари. Тука е за да ни помогне да си го разубавиме просторот во кој живееме и затоа што сака да пишува.
- реклама -

Must Read

Ресторан „Lоve“: Од ова лето во Скопје ќе уживаме под магично ѕвездено небо!

Ова лето во Скопје, започнува Вашата и наша вкусна приказна наречена „Løve“ (Лав). Тимот на веќе добро познатиот – Аlikas Wedding Center отвора нов...

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина.

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина. Успешната приказна на брендот Халкбанк АД Скопје, која започна на...

Маја готви од А до Ш: Ч како чорбица во три бои

Стигнати сме до чудни букви, буквата Ч е денес на ред. Ч- ЧУДО! Така беше на бушава азбука! Кај мене е Ч- Чораба –...

Поврзани објави

Ресторан „Lоve“: Од ова лето во Скопје ќе уживаме под магично ѕвездено небо!

Ова лето во Скопје, започнува Вашата и наша вкусна приказна наречена „Løve“ (Лав). Тимот на веќе добро познатиот – Аlikas Wedding Center отвора нов...

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина.

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина. Успешната приказна на брендот Халкбанк АД Скопје, која започна на...

Маја готви од А до Ш: Ч како чорбица во три бои

Стигнати сме до чудни букви, буквата Ч е денес на ред. Ч- ЧУДО! Така беше на бушава азбука! Кај мене е Ч- Чораба –...

Зошто носиме фармерки на 28 Април – ден за борба против сексуалното насилство

Секоја година на последна среда од месец април се обележува т.н. Denim Day чија цел е да придонесе во капањата за подигање на свесност...

Поврзани објави

Ресторан „Lоve“: Од ова лето во Скопје ќе уживаме под магично ѕвездено небо!

Ова лето во Скопје, започнува Вашата и наша вкусна приказна наречена „Løve“ (Лав). Тимот на веќе добро познатиот – Аlikas Wedding Center отвора нов...

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина.

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина. Успешната приказна на брендот Халкбанк АД Скопје, која започна на...

Маја готви од А до Ш: Ч како чорбица во три бои

Стигнати сме до чудни букви, буквата Ч е денес на ред. Ч- ЧУДО! Така беше на бушава азбука! Кај мене е Ч- Чораба –...

Напишете коментар

Ова поле е задолжително!
Внесете го вашето вашето име!