Ресторан „Lоve“: Од ова лето во Скопје ќе уживаме под магично ѕвездено небо!

Ова лето во Скопје, започнува Вашата и наша вкусна приказна наречена „Løve“ (Лав). Тимот на веќе добро познатиот – Аlikas Wedding Center отвора нов...

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина.

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина. Успешната приказна на брендот Халкбанк АД Скопје, која започна на...

Маја готви од А до Ш: Ч како чорбица во три бои

Стигнати сме до чудни букви, буквата Ч е денес на ред. Ч- ЧУДО! Така беше на бушава азбука! Кај мене е Ч- Чораба –...

Зошто носиме фармерки на 28 Април – ден за борба против сексуалното насилство

Секоја година на последна среда од месец април се обележува т.н. Denim Day чија цел е да придонесе во капањата за подигање на свесност...

Прашај пријателка: 3 девојки споделија како ја негуваат својата кожа

Често на социјални медиуми гледаме најразлични рутини за нега на кожа. Тие се во 2, 3, 5, 10... 1000 чекори. Од друга страна има...

16 дена активизам против насилството врз жени и девојчиња: Како да го препознаеме?

Од утре почнуваат 16 дена активизам против насилство врз жени и девојчиња. Родово базираното, семејното насилство и насилството врз жените, може да биде тешко да се препознае. Не само за околината, туку и за жртвите. Причината е што најчесто почнува со психичко насилство, за потоа да ја добие најмонструозната форма. Според порталот Медикал веб, најчесто кога ќе дојде до насилство жртвата е психилошки доведена до ниво, да верува дека го заслужува тоа.

На физичко насилство најчесто му претходат овие фази:

Булинг, закани и контрола. 

Во оваа фаза се случуваат обвинувања за афери, болна љубомора, забрани, критикување, закани, обвинувања за се…

Ги контролира финансиите.

Во оваа фаза, партнерот се труди да направи финансиски ограничувања, и зависност. Примери се: спречување жртвата да ја работи работата која ја сака, барање отчет за секој денар, земање на платата на жртвата, давање мал џепарлак недоволен за потребите. Целта е да се направи жртвата финансиски зависна.

Отсекување на жртвата од блиските луѓе.

Зборувањето со блиските може да „ја врати“ жртвата во нормалноста и насилниците го знаат тоа. Затоа, речиси секогаш насилниците се трудат да ја одделат жртвата од семејството, пријателите, колегите… Жртвата престанува да излегува, не ги гледа блиските и е заробена во светот на насилникот од кој не може да излезе.

По ова следи…

Физичко и сексуално насилство.

Веројатно најтешката форма на насилство која најчесто доаѓа кога жртвата е целосно изманипулирана. Односно, таа е заробена во светот на насилникот, безпомошна, верува дека е виновна за се, дека тоа е љубов и често финансиски нестабилна. Во оваа фаза влегува тепање од најлошата форма, закани со смрт (на жртвата и најблиските), физичко малтретирање, врзување, осакатување. Често жртвата не е способна да има сексуален однос, но насилникот сепак ќе го направи тоа.

Како да препознаете знаци кои можат да значат дека некој е жртва на насилство?

  • Многу честа појава на повреди и модрици
  • Фрактури и скршеници (проследени со нелогични оправдувања)
  • Изгореници
  • Болки и лошење
  • Страв, преплашеност (од партнерот или неговите реакции)
  • Депресија
  • Необјасниво брзо слабеење
  • Обвинување на себеси
  • Нелогично менување на ставовите

Не се обвинувајте доколку не сте забележале насилство, тоа некогаш жртвите добро го кријат. Она што е важно е да бидете гласни околку тоа дека сте тука за нив. Најважно за жртвата е да собере храброст и да каже. Проблемот е што живее во затворен свет верувајќи дека тоа е се. Често не сме свесни колку блиску до нас има насилство. Зборувајте со најблиските, прашувајте ги, обидете се да ги видите знаците.

Следуваат 16 дена активизам, но 365 денови во годината треба да ги потсетуваме жртвите дека сме тука за нив. Најважно е да се каже, да се зборува. Да ги охрабриме жртвите и да бараме одговор од институциите. За време на пандемијата со затворањето на жртвите дома, ситуацијата значително се влоши, односно бројот на жртви постојано расте. 80% од убиствата врз жените се направени во нивниот дом, насилниците нема да престанат, мора да ги сопреме.

Услови за преземање на содржината
Објавите на nea.mk се оригинални содржини креирани од нашите автори. Забрането е преземање без согласност од nea.mk и без споделување на линк до нашата платформа.
НЕА
НЕА
НЕА е автор на најразлични содржини. Целта е да ги забавуваме сите девојки од сите возрасти, но и да зборуваме за сериозни теми кои ги интересираат. НЕА може да биде секоја девојка од нашиот тим, немаме цел да напаѓаме, само да шириме љубов и „Girl power“!
- реклама -

Must Read

Ресторан „Lоve“: Од ова лето во Скопје ќе уживаме под магично ѕвездено небо!

Ова лето во Скопје, започнува Вашата и наша вкусна приказна наречена „Løve“ (Лав). Тимот на веќе добро познатиот – Аlikas Wedding Center отвора нов...

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина.

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина. Успешната приказна на брендот Халкбанк АД Скопје, која започна на...

Маја готви од А до Ш: Ч како чорбица во три бои

Стигнати сме до чудни букви, буквата Ч е денес на ред. Ч- ЧУДО! Така беше на бушава азбука! Кај мене е Ч- Чораба –...

Поврзани објави

Ресторан „Lоve“: Од ова лето во Скопје ќе уживаме под магично ѕвездено небо!

Ова лето во Скопје, започнува Вашата и наша вкусна приказна наречена „Løve“ (Лав). Тимот на веќе добро познатиот – Аlikas Wedding Center отвора нов...

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина.

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина. Успешната приказна на брендот Халкбанк АД Скопје, која започна на...

Маја готви од А до Ш: Ч како чорбица во три бои

Стигнати сме до чудни букви, буквата Ч е денес на ред. Ч- ЧУДО! Така беше на бушава азбука! Кај мене е Ч- Чораба –...

Зошто носиме фармерки на 28 Април – ден за борба против сексуалното насилство

Секоја година на последна среда од месец април се обележува т.н. Denim Day чија цел е да придонесе во капањата за подигање на свесност...

Поврзани објави

Ресторан „Lоve“: Од ова лето во Скопје ќе уживаме под магично ѕвездено небо!

Ова лето во Скопје, започнува Вашата и наша вкусна приказна наречена „Løve“ (Лав). Тимот на веќе добро познатиот – Аlikas Wedding Center отвора нов...

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина.

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина. Успешната приказна на брендот Халкбанк АД Скопје, која започна на...

Маја готви од А до Ш: Ч како чорбица во три бои

Стигнати сме до чудни букви, буквата Ч е денес на ред. Ч- ЧУДО! Така беше на бушава азбука! Кај мене е Ч- Чораба –...

Напишете коментар

Ова поле е задолжително!
Внесете го вашето вашето име!