Ресторан „Lоve“: Од ова лето во Скопје ќе уживаме под магично ѕвездено небо!

Ова лето во Скопје, започнува Вашата и наша вкусна приказна наречена „Løve“ (Лав). Тимот на веќе добро познатиот – Аlikas Wedding Center отвора нов...

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина.

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина. Успешната приказна на брендот Халкбанк АД Скопје, која започна на...

Маја готви од А до Ш: Ч како чорбица во три бои

Стигнати сме до чудни букви, буквата Ч е денес на ред. Ч- ЧУДО! Така беше на бушава азбука! Кај мене е Ч- Чораба –...

Зошто носиме фармерки на 28 Април – ден за борба против сексуалното насилство

Секоја година на последна среда од месец април се обележува т.н. Denim Day чија цел е да придонесе во капањата за подигање на свесност...

Прашај пријателка: 3 девојки споделија како ја негуваат својата кожа

Често на социјални медиуми гледаме најразлични рутини за нега на кожа. Тие се во 2, 3, 5, 10... 1000 чекори. Од друга страна има...

Нина Симон – моќна музичарка и гласна активстка

Во нејзината автобиографија, Нина Симон вели дека функцијата на артистот е „…да направи луѓето да чувтсвуваат на едно подлабоко ниво. Тешко е да се опише бидејќи е нешто кое не можете да го анализирате, за да почувствувате како е треба да свирите. А кога ги имате, кога ја имате публиката „навлечено“ на вашата музика, го знаете тоа. Затоа што има некоја наелектризираност во воздухот.“ Токму електричноста и моќта на нејзината музика е она што ја прави Нина Симон толку голема изведувачка. Оваа афро-американска жена, поминува тежок животен пат додека да стане она што била. Според Елтон Џон, таа е најдобрата.

Нина Симон, ги издала хитовите „I Put a Spell on You“, „Feeling good“, „To Love Somebody“ и “Don’t Let Me Be Misunderstood” . Не се сите песни оригинално нејзини, често прави препеви на популарни песни, но на оригинален начин. Таа е родена како Еунис Кејтлин Вејмон во Трион. Нејзините родители работат во црква, нејзиниот татко е свештеник. Првата љубов на пејчаката е пијаното. Почнала да свири на 3 години, по слух и набрзо настапувала во Црквата. Потоа почнува да зема часови по пиано свирејќи ги класиките на Бах, Бетовен… Таа завршила како одлична ученичка и сака да учи класична музика и пиано. Нејзината заедница ги собрала потребните средства, и се надевала дека ќе го оствари својот сон, да стане првата црна пијанистка. За жал, не била прифатена на Факултетот, најверојатно поради бојата на нејзината кожа.

„Ова е светот кој сам си го создаваш, и сега мораш да живееш во него“

До 24 години, подучува млади музичари, дава часови по пијано и не очекува многу. Се додека не се пријавила на конкурс каде почнала да пее во бар. Поради специфичната боја на гласот и виртуозноста на пијаното забележана е од едни од најдобрите продуценти. Така се „раѓа“ Нина Симон, името кое го дознава целиот свет

Останатото е историја, таа потоа соработува со најголемите музички имиња. Специфична е по тоа што нема конкретен стил, туку експериментира, со џез, блуз, поп, класика, па дури и фолк. Можеби тоа е и тајната поради која станува толку омилена кај публиката. Својот глас не го користи само за пеење, напротив, по бомбардирањата на една црква во која се убиени 4 девојки и убиството на активистот Medgar Evers, таа ја согледува потребата да се придружи на движењата за човекови права. Нејзинот придонес е извонреден.

Како што вели и сликата за неа среќата е да биде слободна! И во музиката, и во живтот. Може да кажеме дека со оглед на нејзините извонредни таленти, по се изгледа подобро што не се фокусирала само на класичната музика. Тоа и дало слобода да твори во сите музички жанрови. Жарот за борба за праведност и љубовните премрежја (зад себе имала два неуспешни бракови), ја направиле уште помоќен изведувач. А ние и денеска ја слушаме. Мислевме дека е убава оваа приказна, Нина Симон каква што ја знаеме денеска се родила во време на лична криза, немање работа и фининансии, ситуација во која за жал се наоѓаат многу од нас. Треба само да бидеме силни, и можеби и ние, како и Нина токму во тешкотиите ќе си ја пронајдеме идниот голем успех.

Пуштете си нешто од Нина Симон и уживајте во слободата на нејзината музика. За жал не можеме слободно да шетаме и да се дружиме, но имаме повеќе слободно време за слушање на добра музика.

Услови за преземање на содржината
Објавите на nea.mk се оригинални содржини креирани од нашите автори. Забрането е преземање без согласност од nea.mk и без споделување на линк до нашата платформа.
НЕА
НЕА
НЕА е автор на најразлични содржини. Целта е да ги забавуваме сите девојки од сите возрасти, но и да зборуваме за сериозни теми кои ги интересираат. НЕА може да биде секоја девојка од нашиот тим, немаме цел да напаѓаме, само да шириме љубов и „Girl power“!
- реклама -

Must Read

Ресторан „Lоve“: Од ова лето во Скопје ќе уживаме под магично ѕвездено небо!

Ова лето во Скопје, започнува Вашата и наша вкусна приказна наречена „Løve“ (Лав). Тимот на веќе добро познатиот – Аlikas Wedding Center отвора нов...

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина.

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина. Успешната приказна на брендот Халкбанк АД Скопје, која започна на...

Маја готви од А до Ш: Ч како чорбица во три бои

Стигнати сме до чудни букви, буквата Ч е денес на ред. Ч- ЧУДО! Така беше на бушава азбука! Кај мене е Ч- Чораба –...

Поврзани објави

Ресторан „Lоve“: Од ова лето во Скопје ќе уживаме под магично ѕвездено небо!

Ова лето во Скопје, започнува Вашата и наша вкусна приказна наречена „Løve“ (Лав). Тимот на веќе добро познатиот – Аlikas Wedding Center отвора нов...

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина.

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина. Успешната приказна на брендот Халкбанк АД Скопје, која започна на...

Маја готви од А до Ш: Ч како чорбица во три бои

Стигнати сме до чудни букви, буквата Ч е денес на ред. Ч- ЧУДО! Така беше на бушава азбука! Кај мене е Ч- Чораба –...

Зошто носиме фармерки на 28 Април – ден за борба против сексуалното насилство

Секоја година на последна среда од месец април се обележува т.н. Denim Day чија цел е да придонесе во капањата за подигање на свесност...

Поврзани објави

Ресторан „Lоve“: Од ова лето во Скопје ќе уживаме под магично ѕвездено небо!

Ова лето во Скопје, започнува Вашата и наша вкусна приказна наречена „Løve“ (Лав). Тимот на веќе добро познатиот – Аlikas Wedding Center отвора нов...

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина.

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина. Успешната приказна на брендот Халкбанк АД Скопје, која започна на...

Маја готви од А до Ш: Ч како чорбица во три бои

Стигнати сме до чудни букви, буквата Ч е денес на ред. Ч- ЧУДО! Така беше на бушава азбука! Кај мене е Ч- Чораба –...

Напишете коментар

Ова поле е задолжително!
Внесете го вашето вашето име!