Снеже Велков: Наместо политичари повеќе да гледаме уметнички величини и млади креативци

Снеже Велков, ликот кој сме навикнати да го гледаме на телевизиските екрани, иако моментално нема емисија. Последно беше актуелна со ВИП на еден ден,...

Протести во Полска: Само 15% од граѓаните поддржуваат заострување на законот за абортус

Протестите во Полска по страшната пресуда на Уставниот суд продолжуваат да се случуваат секојдневно во над 100 места и градови. - вака го почнуваат...

Хороскопските знаци на шопинг: Стрелец и Вага

Втори на ред да дознаеме како се однесуваат на шопинг се Стрелец и Вага. Повторно Зорица ни раскажува, повторно во нејзиниот интересен и смешен...

Street Style изгледот на Ирина Шајк, Селена Гомез и Хајли Бибер

Ова утро одлучивме да црпиме модна инспирација од познатите. За денеска ги одбравме Ирина Шајк, Селена Гомез и Хајли Бибер. Од мини здолништа, до...

Како се однесуваат хороскопските знаци на шопинг: Водолија и Скорпија

Ја прашавме нашата Зорица, „Како би изгледале хороскопските знаци на шопинг?“. Односно како купуваат? Па така во серија ќе ги пуштиме нејзините одговори. Почнуваме...

Кои зборови се родиле истата година како и вие?

Интересна апликација на Merriam Webster’s речникот покажува кои зборови се родиле во одредена година. Така можете да проверите кои англиски (па и интернационални) зборови се родиле истата година како и вие.

Се што треба да направите е да одите на Time Traveler апликацијата на речникот. Таму одбирате која година сте родени (или која година е роден некој близок), и речникот ви ги дава зборовите.

Интересно е да се разгледаат и другите години. Еве неколку примери:

1982

Се родиле зборовите:

AIDS, alt-rock, barista, boy toy, break dancing, concealed carry, couch potato, cyberspace, designated driver, e-mail, face-plant, gaydar, G-spot, microbrewery, text messaging, turducken.

Голем дел од овие зборови се интернационални и се користат и во македонскиот јазик. Интересно е дека зборовите кои денеска се дел од секојдневието се родиле токму оваа година. Праќање на пораки (text messaging), Брејк танцување, е-мејл (електронска пошта) и Г-точка.

1992

Се родиле:

Body camera, booty call, DVD, e-commerce, fashionista, game changer, microdermabrasion, robocall, webmaster, web page, website

Значи пред 28 години се родени и DVD, е-трговија, вебсајт, веб-страница. DVD е веќе во историјата, додека веб страница читате сега.

2020

Годинава, погодувате, се раѓаат многу зборови поврзани со Корона:

Coronavirus disease, COVID-19, CV-19MIS-Cmultisystem inflammatory syndrome in children pediatric, multisystem inflammatory syndrome, physically distance, PMISSARS-CoV-2

Што се однесува до македонскиот јазик, ние се надеваме дека набргу некој ќе се сети да го збогати. Односно дека конечно нашиот речник ќе добие и нови, современи зборови кои ќе одговараат на времето во кое живееме. Па така, би биле пресреќни ако можеме да провериме и кои македонски зборови се родиле истата година со нас.

Да се надеваме дека сите заедно ќе држејќи физичка дистанца (фраза родена годинава) во 2021 ќе имаме повеќе среќа и подобри зборови. Поврзани можеби со патувања, со повторно гушкање на блиските и со постојано одење на концерти и претстави.

Услови за преземање на содржината
Објавите на nea.mk се оригинални содржини креирани од нашите автори. Забрането е преземање без согласност од nea.mk и без споделување на линк до нашата платформа.
НЕА
НЕА
НЕА е автор на најразлични содржини. Целта е да ги забавуваме сите девојки од сите возрасти, но и да зборуваме за сериозни теми кои ги интересираат. НЕА може да биде секоја девојка од нашиот тим, немаме цел да напаѓаме, само да шириме љубов и „Girl power“!
- реклама -

Must Read

Снеже Велков: Наместо политичари повеќе да гледаме уметнички величини и млади креативци

Снеже Велков, ликот кој сме навикнати да го гледаме на телевизиските екрани, иако моментално нема емисија. Последно беше актуелна со ВИП на еден ден,...

Протести во Полска: Само 15% од граѓаните поддржуваат заострување на законот за абортус

Протестите во Полска по страшната пресуда на Уставниот суд продолжуваат да се случуваат секојдневно во над 100 места и градови. - вака го почнуваат...

Хороскопските знаци на шопинг: Стрелец и Вага

Втори на ред да дознаеме како се однесуваат на шопинг се Стрелец и Вага. Повторно Зорица ни раскажува, повторно во нејзиниот интересен и смешен...

Поврзани објави

Снеже Велков: Наместо политичари повеќе да гледаме уметнички величини и млади креативци

Снеже Велков, ликот кој сме навикнати да го гледаме на телевизиските екрани, иако моментално нема емисија. Последно беше актуелна со ВИП на еден ден,...

Протести во Полска: Само 15% од граѓаните поддржуваат заострување на законот за абортус

Протестите во Полска по страшната пресуда на Уставниот суд продолжуваат да се случуваат секојдневно во над 100 места и градови. - вака го почнуваат...

Хороскопските знаци на шопинг: Стрелец и Вага

Втори на ред да дознаеме како се однесуваат на шопинг се Стрелец и Вага. Повторно Зорица ни раскажува, повторно во нејзиниот интересен и смешен...

Street Style изгледот на Ирина Шајк, Селена Гомез и Хајли Бибер

Ова утро одлучивме да црпиме модна инспирација од познатите. За денеска ги одбравме Ирина Шајк, Селена Гомез и Хајли Бибер. Од мини здолништа, до...

Поврзани објави

Снеже Велков: Наместо политичари повеќе да гледаме уметнички величини и млади креативци

Снеже Велков, ликот кој сме навикнати да го гледаме на телевизиските екрани, иако моментално нема емисија. Последно беше актуелна со ВИП на еден ден,...

Протести во Полска: Само 15% од граѓаните поддржуваат заострување на законот за абортус

Протестите во Полска по страшната пресуда на Уставниот суд продолжуваат да се случуваат секојдневно во над 100 места и градови. - вака го почнуваат...

Хороскопските знаци на шопинг: Стрелец и Вага

Втори на ред да дознаеме како се однесуваат на шопинг се Стрелец и Вага. Повторно Зорица ни раскажува, повторно во нејзиниот интересен и смешен...

Напишете коментар

Ова поле е задолжително!
Внесете го вашето вашето име!