Ресторан „Lоve“: Од ова лето во Скопје ќе уживаме под магично ѕвездено небо!

Ова лето во Скопје, започнува Вашата и наша вкусна приказна наречена „Løve“ (Лав). Тимот на веќе добро познатиот – Аlikas Wedding Center отвора нов...

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина.

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина. Успешната приказна на брендот Халкбанк АД Скопје, која започна на...

Маја готви од А до Ш: Ч како чорбица во три бои

Стигнати сме до чудни букви, буквата Ч е денес на ред. Ч- ЧУДО! Така беше на бушава азбука! Кај мене е Ч- Чораба –...

Зошто носиме фармерки на 28 Април – ден за борба против сексуалното насилство

Секоја година на последна среда од месец април се обележува т.н. Denim Day чија цел е да придонесе во капањата за подигање на свесност...

Прашај пријателка: 3 девојки споделија како ја негуваат својата кожа

Често на социјални медиуми гледаме најразлични рутини за нега на кожа. Тие се во 2, 3, 5, 10... 1000 чекори. Од друга страна има...

Што да јадеме за подобар имунитет?

Она што го јадеме е меѓу основните работи за подобар имунитет. Особено важно е периодов да останеме најздрави што можеме. Како секоја есен да не е доволно проблематична кога станува збор за настинките, оваа мораме да се штитиме и од Корона вирусот. Затоа имајте ја на ум оваа листа од намирници кои го подобруваат имунитетот. Секако, ова не се лекови за корона, туку повеќе ќе ни значат како превенција и за зајакнување на организмот.

  • Цитрусно овошје

Сега го има повеќе од секогаш! Јадете портокали, мандарини и цитрони. Цедете лимон во вода и во топлиот чај.

  • Брокула

На децата не им е омилена, но навистина е здрава! Брокулата е т.н. суперхрана која е богата со витамини А, Ц и Е. Таа е полна со анти-оксиданти и влакна. Навистина има што да понуди, и заслужува да биде на нашата порција!

  • Ѓумбир

Периодов доволно се изнаслушавме за ѓумбирот. Може да се корсти како чај, како корен во водата со лимон наутро или како додаток во друг пијалок. Има лут и специфичен вкус, но влијае добро особено на респираторниот систем, а помага и со болки во грлото.

  • Лук!

Конечно имаме оправдување да јадеме лукче. Во пинџур, во салата, во супа, во сос… Во се! Не мириса пријатно, но навистина е здрав. Го викаат природен анестетик со причина, а и има зошто долговечните баби и дедовци си јадат лукче. Лукот го намалува притисокот, ги чисти крвните садови, а има и многу други придобивки. Токму алицинот, состојката која го дава мирисот е и најздравата состојка во лукот. Значи, дами и господа, каснете си лукче, за здравје се работи!

  • Црвена пипрерка

Никогаш доста! Особено не во есен. Иако се верува дека цитрусните овошја содржат најмногу витамин Ц, сепак тоа не е точно. Пиперката е одличен извод на витаминот Ц, со речиси дупло поголема концентрација од лимонот. Тие имаат и големо количество на бета-каротен, состојката важна за кожата и видот.

  • Спанаќ

Време е повторно да почувствуваме како Попај, силни и здрави! Спанаќот содржи високо количество на антиоксиданти, витамин Ц и бета-каротен. Кога ќе се обари, тој испушта и минерали и витамин А.

  • Јаболко

„One apple a day, keeps the doctor away“. Сега е сезоната на јаболки, навистина се вкусни, а и многу здрави. Полни се со витамини и помагаат во одржувањето на линијата.

Ова се само дел од намирниците кои ќе ни помогнат во подобрувањето на нашиот имунитет. Како и да е, многу овошје и зеленчук, протеини за сила и вежбање. Нема лесен пат до здраво тело и ум, но вреди.

Услови за преземање на содржината
Објавите на nea.mk се оригинални содржини креирани од нашите автори. Забрането е преземање без согласност од nea.mk и без споделување на линк до нашата платформа.
НЕА
НЕА
НЕА е автор на најразлични содржини. Целта е да ги забавуваме сите девојки од сите возрасти, но и да зборуваме за сериозни теми кои ги интересираат. НЕА може да биде секоја девојка од нашиот тим, немаме цел да напаѓаме, само да шириме љубов и „Girl power“!
- реклама -

Must Read

Ресторан „Lоve“: Од ова лето во Скопје ќе уживаме под магично ѕвездено небо!

Ова лето во Скопје, започнува Вашата и наша вкусна приказна наречена „Løve“ (Лав). Тимот на веќе добро познатиот – Аlikas Wedding Center отвора нов...

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина.

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина. Успешната приказна на брендот Халкбанк АД Скопје, која започна на...

Маја готви од А до Ш: Ч како чорбица во три бои

Стигнати сме до чудни букви, буквата Ч е денес на ред. Ч- ЧУДО! Така беше на бушава азбука! Кај мене е Ч- Чораба –...

Поврзани објави

Ресторан „Lоve“: Од ова лето во Скопје ќе уживаме под магично ѕвездено небо!

Ова лето во Скопје, започнува Вашата и наша вкусна приказна наречена „Løve“ (Лав). Тимот на веќе добро познатиот – Аlikas Wedding Center отвора нов...

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина.

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина. Успешната приказна на брендот Халкбанк АД Скопје, која започна на...

Маја готви од А до Ш: Ч како чорбица во три бои

Стигнати сме до чудни букви, буквата Ч е денес на ред. Ч- ЧУДО! Така беше на бушава азбука! Кај мене е Ч- Чораба –...

Зошто носиме фармерки на 28 Април – ден за борба против сексуалното насилство

Секоја година на последна среда од месец април се обележува т.н. Denim Day чија цел е да придонесе во капањата за подигање на свесност...

Поврзани објави

Ресторан „Lоve“: Од ова лето во Скопје ќе уживаме под магично ѕвездено небо!

Ова лето во Скопје, започнува Вашата и наша вкусна приказна наречена „Løve“ (Лав). Тимот на веќе добро познатиот – Аlikas Wedding Center отвора нов...

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина.

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина. Успешната приказна на брендот Халкбанк АД Скопје, која започна на...

Маја готви од А до Ш: Ч како чорбица во три бои

Стигнати сме до чудни букви, буквата Ч е денес на ред. Ч- ЧУДО! Така беше на бушава азбука! Кај мене е Ч- Чораба –...

Напишете коментар

Ова поле е задолжително!
Внесете го вашето вашето име!