Ресторан „Lоve“: Од ова лето во Скопје ќе уживаме под магично ѕвездено небо!

Ова лето во Скопје, започнува Вашата и наша вкусна приказна наречена „Løve“ (Лав). Тимот на веќе добро познатиот – Аlikas Wedding Center отвора нов...

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина.

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина. Успешната приказна на брендот Халкбанк АД Скопје, која започна на...

Маја готви од А до Ш: Ч како чорбица во три бои

Стигнати сме до чудни букви, буквата Ч е денес на ред. Ч- ЧУДО! Така беше на бушава азбука! Кај мене е Ч- Чораба –...

Зошто носиме фармерки на 28 Април – ден за борба против сексуалното насилство

Секоја година на последна среда од месец април се обележува т.н. Denim Day чија цел е да придонесе во капањата за подигање на свесност...

Прашај пријателка: 3 девојки споделија како ја негуваат својата кожа

Често на социјални медиуми гледаме најразлични рутини за нега на кожа. Тие се во 2, 3, 5, 10... 1000 чекори. Од друга страна има...

Меланхолија: македонските девојки сакаат винтиџ облека, брендот не им е важен

Скролајќи на инстаграм, најдовме еден многу интересен профил кој се вика Меланхолија. На профилот може да се купат винтиџ парчиња облека. Овој концепт кај нас е доста нов, а еве што кажаа за Меланхолија (vintage.clothing.skopje) нејзините креаторки.

Најпрво кога ќе влезете во профилот тој изгледа многу убаво, и естетски личи на онлајн продавница, но не е тоа. Имено ова е профил на четири девојки кои сакаат да ја подигнат свеста за одржливата на мода и да им дадат живот на старите, убави и добро сочувани парчиња облека кои ги имаат. Еве што ни одговори администраторката на Меланхолија: „ Облеките доаѓаат од неколку различни профили на луѓе – две бизнис жени, од кои една е светски патник што поголемиот дел од животот го има поминато како архитект во Катар, една модерна девојка со минималистички вкус и око за evergreen облека, и јас, обична девојка што сака да купува облека од концепт-предавнички. “

Ќе се сложиме дека ниту една од нив една не е обична девојка! Ни се допадна идејата да и дадеме нов живот на облеката која ја сакаме, а од некоја причина не ја носиме повеќе. На сајтот за секое парче има оценка од 1 до 10 за тоа колку е сочувано и цена. Она што не радува е дека има и купувачи! По се изгледа македонските девојки сакаат да купуваат винтиџ. Според нив, тоа што парчето е постаро, издржливо и моментално не може да се најде во продавниците го прави вредно. Секако позитивно е тоа што цените на винтиџ парчињата облека се пристојни. И како што расте интересот за овој вид на облека „од втора рака“, така расте и желбата на Меланхолија да станат вистинско модно движење. А тоа значи во иднина да вклучат и други девојки (или дечки), а облеките да доаѓаат од повеќе извори и изборот да биде бескраен.

„Физичка продавница сеуште нема, бидејќи концептот на Меланхолија не е да направи пари, туку да ги “вдоми” овие облеки купени со љубов. Искрено, многу сум изненадена од заинтересираноста на публиката која ретко прашува за брендови, а се интересира за материјали и дизајн. Нашата цел е да ја подигнеме свеста во Македонија за овој вид на мода, наречена “sustainable fashion”(одржлива мода), и да наметнеме култура на купување кај што нема да се бркаат трендови и брендови, туку ќе се бираат издржливи облеки кои ќе се носат со години.-велат од Меланхолија.

View this post on Instagram

 

A post shared by . (@vintage.clothing.skopje) on

Според нашата соговорничка тие се модно движење, а не онлајн продавница и ние им веруваме и им ја даваме нашата целосна поддршка. Затоа што на пазарот има простор за сите облеки и тие не мора да заминат во историјата, со доаѓањето на следната сезона. Особено не оние убавите, издржливите и уникатните, кои ги сакаме и би сакале да им дадеме нов дом.

Среќно девојки!

Услови за преземање на содржината
Објавите на nea.mk се оригинални содржини креирани од нашите автори. Забрането е преземање без согласност од nea.mk и без споделување на линк до нашата платформа.
НЕА
НЕА
НЕА е автор на најразлични содржини. Целта е да ги забавуваме сите девојки од сите возрасти, но и да зборуваме за сериозни теми кои ги интересираат. НЕА може да биде секоја девојка од нашиот тим, немаме цел да напаѓаме, само да шириме љубов и „Girl power“!
- реклама -

Must Read

Ресторан „Lоve“: Од ова лето во Скопје ќе уживаме под магично ѕвездено небо!

Ова лето во Скопје, започнува Вашата и наша вкусна приказна наречена „Løve“ (Лав). Тимот на веќе добро познатиот – Аlikas Wedding Center отвора нов...

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина.

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина. Успешната приказна на брендот Халкбанк АД Скопје, која започна на...

Маја готви од А до Ш: Ч како чорбица во три бои

Стигнати сме до чудни букви, буквата Ч е денес на ред. Ч- ЧУДО! Така беше на бушава азбука! Кај мене е Ч- Чораба –...

Поврзани објави

Ресторан „Lоve“: Од ова лето во Скопје ќе уживаме под магично ѕвездено небо!

Ова лето во Скопје, започнува Вашата и наша вкусна приказна наречена „Løve“ (Лав). Тимот на веќе добро познатиот – Аlikas Wedding Center отвора нов...

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина.

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина. Успешната приказна на брендот Халкбанк АД Скопје, која започна на...

Маја готви од А до Ш: Ч како чорбица во три бои

Стигнати сме до чудни букви, буквата Ч е денес на ред. Ч- ЧУДО! Така беше на бушава азбука! Кај мене е Ч- Чораба –...

Зошто носиме фармерки на 28 Април – ден за борба против сексуалното насилство

Секоја година на последна среда од месец април се обележува т.н. Denim Day чија цел е да придонесе во капањата за подигање на свесност...

Поврзани објави

Ресторан „Lоve“: Од ова лето во Скопје ќе уживаме под магично ѕвездено небо!

Ова лето во Скопје, започнува Вашата и наша вкусна приказна наречена „Løve“ (Лав). Тимот на веќе добро познатиот – Аlikas Wedding Center отвора нов...

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина.

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина. Успешната приказна на брендот Халкбанк АД Скопје, која започна на...

Маја готви од А до Ш: Ч како чорбица во три бои

Стигнати сме до чудни букви, буквата Ч е денес на ред. Ч- ЧУДО! Така беше на бушава азбука! Кај мене е Ч- Чораба –...

Напишете коментар

Ова поле е задолжително!
Внесете го вашето вашето име!